صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

شاید شما هم از آن دسته افرادی باشید که با شنیدن یا دیدن عبارت پول مرده یا همان Dead Money کنجکاو شده باشید بدانید که به چه پولی پول مرده گفته می‌شود. برای فهمیدن این موضوع در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

پول مرده چیست؟

پول مرده یک اصطلاح عامیانه تعریف شده برای پولی است که روی سهام یا اوراق بهادار با احتمال سودآوری یا رشد ارزش بسیار کم سرمایه‌گذاری شده باشد.

تحلیلگران بازار سرمایه گاهی برخی از سهام را به عنوان پول مرده معرفی می‌کنند تا سرمایه‌گذارانی که قصد خرید آن سهام را دارند را از ریسک سرمایه‌گذاری آگاه کنند. البته پول مرده همیشه به شکل سرمایه گذاری‌های کم بازده نیست. پول مرده می‌تواند به شکل پولی که در خانه نگهداری می‌شود یا به عبارت عامیانه پول پنهان شده در بالش، پول قرار داده شده در حساب‌های بانکی بدون سود یا اوراق بهاداری باشد که سود و بازدهی مناسبی نداشته باشند.

اما نکته اینجا است که برخی از سرمایه‌گذاران حتی با وجود کاهش قیمت سهامشان، به امید این که این روند به سمت افزایش برگردد و قسمتی از ارزش از دست رفته سهامشان را مجددا به دست آورند باز هم سهام خود را حفظ می‌کنند. البته اگر سرمایه‌گذاری مورد نظر پول مرده باشد، تا مدت زیادی احتمال این که ارزش از دست رفته آن بازگردد بسیار کم است. در این شرایط منطقی است که سرمایه‌گذاران صاحب چنین سهامی پیش از آن که بازهم روی سهامشان ضرر کنند به فکر فروش این سهام بیفتند.

پول مرده

هنگامی که یک سرمایه‌گذار روی اوراق بهادار یا سهامی سرمایه‌گذاری می‌کند، طبیعتا انتظار دارد که سرمایه‌گذاری او بازده و سودآوری مناسبی داشته باشد. اما اگر سرمایه‌گذاری انجام شده بازده و سودآوری قابل قبولی نداشته باشد، پول سرمایه گذاری شده به عنوان پول مرده به حساب می‌آید. مثال سرمایه‌گذاری‌هایی که تبدیل به پول مرده می‌شوند، خرید سهام شرکت‌هایی است که با توجه به اوضاع جاری‌شان دیگر انتظار نمی‌رود که در آینده پیشرفت یا رشد ارزش سهام داشته باشند.

البته باید بدانیم یک سرمایه‌گذاری که از نظر یک تاجر یا سرمایه‌گذار پول مرده به حساب می‌آید ممکن است از نظر یک تاجر یا سرمایه‌گذار دیگر یک سرمایه‌گذاری سودآور باشد. این موضوع بستگی به این دارد که هر سرمایه‌گذار ازسهام خریداری شده خود تا چه حد انتظار بازدهی و افزایش یا حتی کاهش ارزش داشته باشد. بسیاری از مدیران مالی معتقد اند اولویت اول آن‌ها باید این باشد که از سرمایه‌‌گذاری موکلان خود روی موارد سرمایه گذاری که پول مرده به حساب می‌آیند جلوگیری کنند. در واقع آن‌ها پول را ابزاری می‌دانند که باید برای سرمایه‌گذار به طور مداوم سودآوری داشته باشد.

چگونه پول مرده را شناسایی کنیم؟

بازگشت ارزش سهام

حالا بحث این جا است که ما از چه مرحله‌ای می‌توانیم بگوییم که یک سرمایه‌گذاری پول مرده به حساب می‌آید. درست مانند هر مورد دیگری در بازار سهام، سرمایه‌گذاری روی سهامی که برای یک تاجر پول مرده به حساب می‌آید ممکن است مانند یک معدن طلا برای آینده یک سرمایه‌گذار دیگر باشد. به عبارت دیگر برخی از سرمایه‌گذاران با خرید و نگهداری سهامی که برای عده‌ای دیگر بی ارزش است مقدمات موفقیت و سودآوری بالای خود در آینده را فراهم می کنند.

برای مثال، عده زیادی از تحلیلگران بازار، برای چندین سال سهام طلا را پول مرده به حساب می‌آوردند. با این وجود، تعداد کمی از تجار بودند که توانستند بحران مالی پیش رو را پیش‌بینی کنند و در زمانی که قیمت سهام طلا بسیار ناچیز بود اقدام به خرید آن کردند. در نهایت پس از چند سال ثابت شد این سهام که از نظر بسیاری از تحلیل‌گران برتر بازار به عنوان پول مرده طبقه‌بندی می‌شد در زمان شکست بازار سهام و بحران مالی تبدیل به یک مانع بزرگ و موثر برای جلوگیری از ضررهای بزرگ شد.

بسیار ی از تاجران اصطلاح پول مرده را تنها در صورتی استفاده می‌کنند که موقعیت و ارزش اولیه سهام تا ۸۰ درصد افت پیدا کند. عمدتا بعد از این کاهش ارزش، دیگر افزایشی در ارزش سهام صورت نمی‌گیرد یا حتی اگر اتفاق بیفتد مقدر بسیار کمی است. اوراق بهادار یا سهامی که این اتفاق برایشان افتاده است ممکن است تا سال‌های زیادی در همان وضعیت باقی بمانند. اما خبر خوب این است که امکان دارد پس از مدتی این سهام مجددا رشد ارزش پیدا کنند و به بازدهی و سودآوری بالا برسند.

 

مثال خوبی که در این رابطه وجود دارد سهام رادیو ماهواره‌ای Sirius است. این سهام برای سال‌های زیادی به قیمت ۵۰ سنت برای هر سهم مبادله می‌شد. اما نهایتا این سهام هم به روزهای رونق خود بازگشت. این افزایش ارزش به حدی بود که در ماه می سال ۲۰۱۸ این سهام به قیمت ۶ تا ۷ دلار به ازای هر سهم در بازار سهام مبادله شد.

نویسنده :
انتشار : ۲۷ اردیبهشت ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 1 =

کانال تلگرام