صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

بانک مرکزی دانمارک با کرون الکترونیکی مخالف است. معرفی نسخه دیجیتالی کرون دانمارک، به ثبات مالی در پرداخت‌ها خطراتی را تحمیل خواهد کرد. این ایده دقیق در مخالفت با ایده بانک مرکزی سوئد است که طرح‌هایی برای معرفی و ارائه پول دیجیتالی در سر دارد. سوئد می‌خواهد اولین بانکی باشد که پول دیجیتالی خود را به منظور کاهش مصرف اسکناس به بازار معرفی می‌کند.

علت مخالفت دانمارک با کرون الکترونیکی

کرون الکترونیکی و مخالفت بانک مرکزی دانمارک

بانک مرکزی دانمارک معتقد است که وجود پول الکترونیکی ثبات مالی را با چالش‌هایی سخت روبرو می‌سازد و از سوی دیگر، قدرت اعمال سیاست‌های پولی روی آن وجود ندارد. در سال گذشته ارزهای دیجیتالی رشد و صعود قیمت خوبی را تجربه کرده‌اند و به کاربران خود اجازه می‌دهند که تراکنش‌هایی مالی در سطح بین‌المللی را سر و سامان بدهند.

بیشتر بخوانید:

شاید بیت کوین طلای عصر جدید باشد

بیت کوین که از جمله معروف‌ترین ارزهای دیجیتالی است، توانسته است نسبت به آغاز سال، رشدی ۱۷۰۰ درصدی را در قیمت خود تجربه کند. با وجود استقبال و رشدی که در ارزهای دیجیتالی نظیر بیت کوین دیده شده است، هم‌چنان عدم پذیرش عمومی آن‌ها و البته فقدان قانونی مشخص درباره ساز و کارهای این ارزهای دیجیتالی باعث می‌شود تا مخالفت‌هایی درباره رواج و استفاده از آن‌ها وجود داشته باشد. استفاده از این ارزها و بهره بردن از آن‌ها در معاملات مختلف باعث می‌شود تا خطراتی در تراکنش‌های مالیشان به چشم بخورد.

بدیهی است در چنین شرایطی، الکترونیکی کردن ارزی واقعی که به شکل فیزیکی موجود و رایج است، کاری معقول و مناسب از دیدگاه بانک مرکزی دانمارک تلقی نشود. به ویژه این که در حال حاضر کرون دانمارک تحت نظارت بانک مرکزی است، بر نوسانات و چالش‌هایی که روبرو می‌شود نظارت دقیق و کاملی وجود دارد و می‌توان سیاست‌های پولی گوناگونی را روی آن اعمال کرد.

کرون دانمارک چگونه خرج می‌شود؟

کرون الکترونیکی و دانمارک

بیشتر بخوانید:

تاریخچه کرون سوئد؛ واحد پول محبوب وایکینگ ها

دانمارکی‌ها در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، که ۷۹ درصد از پول نقد را در فروشگاه‌ها و معاملات خرج می‌کنند، مصرفی ۲۳ درصدی دارند. استفاده از کرون الکترونیکی باعث می‌شود تا بانک مرکزی به رقیبی برای بانک‌های تجاری تبدیل بشود. در واقع نقش بانک مرکزی تغییر خواهد کرد و به بانکی برای امور خانوار و کسب و کارهای مختلف بدل خواهد شد.

بانک مرکزی انگلستان هم به دنبال ایجاد ارزی دیجیتالی است تا به کمک آن، امور مالی کسب و کارها و خانوار را در سطح خرده‌فروشی سر و سامان بدهد. اما این طور که به نظر می‌رسد، فعلا برای این که بانک‌های مرکزی ارزهای الکترونیکی و دیجیتالی خود را معرفی کنند و مورد استفاده قرار بدهند، کمی زود است. زیرا خطرات و ابعاد مختلف این امر هنوز چندان مشخص و واضح نیست و ابهاماتی در برنامه‌ریزی چنین طرح‌هایی وجود دارد.

در هر حال به نظر می‌رسد، دیر یا زود چنین تغییراتی در ابعاد جهانی به وقوع خواهد پیوست و رفته رفته ارزهای دیجیتالی بانک‌های مرکزی هم معرفی خواهند شد. تغییرات فناوری و وجود ارزهای دیجیتالی مختلفی نظیر بیت کوین هم خود راهی طولانی برای رواج یافتن و جا باز کردن میان عموم دارند و هم فشارهایی را به سبک‌های قدیمی تراکنش‌های مالی وارد کرده‌اند.

پیش‌بینی درباره ارزهای دیجیتالی و ارائه آن‌ها از سوی بانک‌های مرکزی

کرون الکترونیکی

در چنین موقعیتی دیگر نه راه پیش باقی می‌ماند و نه راه پس؛ در حقیقت از تغییرات پیش رو، گریزی نخواهد بود. باید دید که کدام یک از بانک‌های مرکزی در اتحادیه اروپا، چین و کانادا سریع‌تر دست به کار خواهند شد و ابهامات را رفع کرده و با طرحی دقیق و شفاف ارزهای الکترونیکی خود را معرفی می‌کنند.

بانک مرکزی دانمارک که فعلا آمادگی چنین تغییر بزرگی را ندارد و کرون الکترونیکی پرونده‌ای بسته خواهد داشت. البته نمی‌توان پیش‌بینی دقیقی نسبت به استفاده از کرون الکترونیکی در حال حاضر ارائه کرد. یکی از مهم‌ترین واهمه‌هایی که بانک‌های مرکزی در استفاده از ارزهای الکترونیکی دارند، عدم توانایی ارائه ساز و کاری برای اعمال سیاست‌های مالی روی ارزهای دیجیتال است.

گستردگی بیش از حد و دامنه استفاده و کاربرد ارزهای دیجیتالی کار را کمی برای نظارت و قانونمندسازی آن مشکل می‌کند. مهم این است که تمام جهان در شکل‌های مختلفی مانند ترس، هوشیاری و غیره نسبت به ارزهای دیجیتال واکنش نشان داده‌اند و این واکنش‌ها به زودی تبدیل به عمل‌گرایی خواهد شد. قطعا بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال در مسیر تکامل خود تغییرات فراوانی خواهند داشت و بانک‌های مرکزی هم نسبت به ارائه ارزهای دیجیتالی خود سیاست‌هایی جدید معرفی خواهند کرد. فقط کمی زمان لازم است.

اگر در امور تجارت خود با شرکتی دانمارکی سر و کار دارید یا برای تحصیل و هر مقصود دیگری به این کشور رفت و آمد دارید، حتما به خدمات ارسال پول از ایران به دانمارک احتیاج پیدا می‌کنید. صرافی ستاره سهیل با ارايه خدمات ارسال حواله کرون به دانمارک با پایین‌ترین هزینه کارمزد حواله شما را در کمترین زمان ممکن صادر و ارسال خواهد کرد.

نویسنده :
انتشار : ۲ دی ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × پنج =

کانال تلگرام