صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

افزایش ارزش ارز‌های رمز‌پایه باعث ایجاد ابر تورم می‌شود. در واقع بزرگ‌ترین خطر، افزایش ارزش ارز‌های رمز‌پایه برای سفته‌بازان نیست، بلکه ایجاد ابر تورم است. با افزایش ارزش ارز‌های رمز‌پایه و قبول آن از طرف بازارهای تجارتی، خطر تورم در کل اقتصاد جهان افزایش می‌یابد. با توجه به گزارش سایت coinmarket.com در حال حاضر ۷۴۷ ارز قابل تبدیل به پول (Mineable) با ۱۱۲/۵۰۰ میلیارد دلار سرمایه‌ در گردش وجود دارد. افزایش سرمایه‌ قابل تبدیل به سهام در دو ماه گذشته، از ۲۸ میلیارد دلار به میزان فعلی در حال افزایش است. این یک افزایش بالای ۳۰۰ درصدی در ۶۰ روز گذشته است.

اگر پذیرش ارز‌های رمز‌پایه در معاملات تجاری افزایش پیدا کند، نیاز به پول‌های جدیدی که قابل تبدیل به ارزهای محلی نیستند، پیدا می‌شود. در واقع به دلیل افزایش ارزش ارز‌های رمز‌پایه تقاضا برای کالاها هم بالا می‌رود، در نتیجه قیمت‌ها هم افزایش می‌یابد. صحبت ما درباره‌ پول‌های جدیدی است که امکان کنترل آن توسط بانک مرکزی وجود ندارد و عرضه‌ آن به صورت نامحدود است. این شرایط ممکن است منجر به یک فشار تورمی شود و در نهایت تورم را ایجاد کند و اگر هیچ حرکتی برای مهار پدیده‌ استفاده از اینترنت برای ایجاد پول، مثلا ماشین چاپ پولی که از طرف بانک مرکزی کنترل می‌شود، صورت نگیرد، این شرایط ادامه پیدا می‌کند.

افزایش ارزش ارز‌های رمز‌پایه

مقاله‌های مرتبط:

بانک‌های مرکزی و تنظیم کننده باید به سرعت نسبت به این شرایط واکنش نشان دهند و از مردم در برابر این رشد سودایی و افزایش تورم ناشی از عرضه‌ی رو به افزایش ارزش ارز‌های رمز‌پایه محافظت کنند. با افزایش تقاضا، قیمت‌ها افزایش می‌یابد و به همان نسبت تورم بیش از اندازه رشد پیدا می‌کند. ارز‌های رمز‌پایه در مقابله با ریاضت اقتصادی و کاهش قدرت خرید، که از سیاست‌های بانک مرکزی است، خوب عمل نکرده‌اند. اما تحریک نامتعادل تقاضا ممکن است نتایج بسیار جدی را به دنبال داشته باشد.

پذیرش ارز‌های رمز‌پایه در مقیاس بالا و لغو همزمان موقعیت ارز ذخیره‌ای دلار، ممکن است باعث عدم تعادل در بازارهای دیگر شود. فکر نمی‌کنیم که جهان، مکانیزمی برای مقابله با این هرج و مرج به جز توسل به جنگ‌های محلی یا حتی جهانی داشته باشد. علت رسیدن به این نقطه، به دلیل ناتوانی سیستم فعلی در حفظ قدرت خرید مردم بدون افزایش تورم است. در نتیجه تمرکز ثروت و نابرابری و فقر افزایش می‌یابد. اما توسل به شوک ناشی از ارز‌های رمز‌‌پایه، مشکلات جهانی را حل نمی‌کند. تمرکز زدایی از ایجاد پول، بدون عدم تمرکز هم زمان بر فرآیندهای تصمیم‌گیری و تخصیص منابع، امکان‌پذیر نیست. بنابراین عدم تمرکز می‌تواند نابرابری و تمرکز ثروت را افزایش دهد.

نویسنده :
انتشار : ۲۴ خرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 − پنج =

کانال تلگرام