صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
021 54506

برای راه اندازی کسب و کار، نیازی به پول و سرمایه کلان ندارید. حتی لازم نیست تجربه خیلی زیادی در تجارت و دنیای اقتصاد داشته باشید. برخی از افراد معتقدند که برای شروع کار باید تحصیلاتی در این باره داشته باشید. این هم کاملا درست نیست. تنها چیزی که برای شروع فعالیت‌های خود در دنیای کارآفرینی شدیدا لازم است، برنامه‌ریزی و داشتن طرحی برای شروع و پیش‌برد کار است. برای اینکه به درستی بتوانید برنامه‌هایی راهبردی برای کسب و کار خود فراهم کنید، بهتر است به گام‌های لازم برای راه اندازی کسب و کار نگاهی داشته باشید:

۱. خودتان را دقیق ارزیابی کنید

باید بدانید که در چه وضع و اوضاعی به سر می‌برید. یعنی باید برای خود مشخص کنید که هدف‌تان از راه‌اندازی کسب و کار چیست. مثلا هدف، کسب آزادی بیشتر و خلاص شدن از شغل اداری‌تان است یا می‌خواهید با کارآفرینی به درآمد بیشتری دست پیدا کنید؟ پس گام نخست را با تعیین هدف و ارزیابی افکار ذهنی‌تان آغاز کنید. سپس باید به سراغ پرسش‌هایی دقیق‌تر بروید. مثلا از خود بپرسید:

 • چه مهارت‌هایی دارید؟
 • علایق شما در زمینه کسب و کار و به طور کلی زندگی چیست؟
 • به چه میزان سرمایه نیاز دارید؟
 • اصلا دوست دارید که فردی کارآفرین باشید؟
 • سبک زندگی مورد علاقه شما چیست؟

در پاسخ دادن به این پرسش‌ها باید به شدت صادق باشید و به هیچ‌وجه به خودتان دروغ نگویید.

راه اندازی کسب و کار

۲. ایده راه اندازی کسب و کار را مشخص کنید

اگر به جمع‌بندی مناسبی درباره ایده راه اندازی کسب و کار رسیده‌اید که عالی است اما اگر هنوز نمی‌دانید که قرار است در چه زمینه‌ای کارآفرینی کنید حتما باید همه جوانب گزینه‌های مختلف را بسنجید و بعد شروع به کار کنید. برای مثال باید به دنبال ایده‌هایی باشید که با گذشت زمان و ورود فناوری‌ها بیشتر منسوخ نمی‌شوند. یا ایده‌هایی که مشکل و مسأله خاصی را برای مشتریان حل می‌کنند. باید بازارگردی کنید، تحقیقات بازار داشته باشید و کشف کنید که چه مواردی از خواسته‌ها و نیازهای مشتری هنوز در بازار سر و سامان داده نشده‌اند و اگر قرار است که در حیطه‌ای مشغول به فعالیت بشوید که رقبایی نیز در آن حاضر هستند باید به دنبال راهکارها و رویکردهای تازه و نوین باشید.

۳. تحقیقات بازار را فراموش نکنید

تحقیقات بازار یکی از مهم‌ترین ابعاد شروع و راه اندازی کسب و کار است. وقتی بتوانید وضعیت رقبا، مشتریان، محصولات جایگزین و تمام بازیگران حاضر در بازار را به خوبی شناسایی کنید، امکان شروع آگاهانه کار برای‌تان مقدور می‌شود. راه‌های متنوعی برای برگزاری تحقیقات بازار وجود دارد. می‌توانید از منابع دست دوم استفاده کنید، به سراغ پرسش‌نامه‌ها و گروه‌های مردم بروید یا از فضای آنلاین و اطلاعات موجود روی آن بهره ببرید.

 تحقیقات بازار

۴. بازخورد مخاطبان را بررسی کنید

برای اینکه بدانید محصول یا خدمات‌تان در بازار مورد استقبال خوبی قرار می‌گیرد یا خیر، بهتر است بازخورد مخاطبان در گروه‌های کوچک و نمونه را بررسی کنید. باید گروهی را به عنوان ناظر بر محصول خود در خدمت بگیرید و مشخص کنید که آنها چه نظراتی نسبت به کسب و کار شما دارند. در این گام باید، به دنبال این باشید که نمونه‌ای تکمیل‌نشده از محصول را در قسمت خاصی از بخش‌بندی مشتریان آینده خود ارائه کنید. بازخورد مخاطبان و مشتریان به اصلاح نواقص کار و یا بهبود آن کمک شایانی می‌کند.

۵. همه چیز را قانونی کنید

برای این که ایده‌های راه اندازی کسب و کارتان برای خودتان حفظ بشود یهتر است که همه مراحل را قانونی طی کنید. مثلا از جمله مواردی که می‌توانید به رسمیت دربیاورید و قانونی کنید، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساختار شرکت
 • نام کسب‌وکار
 • مدارک هویتی مالیاتی
 • حساب‌های بانکی
 • گواهینامه‌ها و مجوزها
 • حق ثبت اختراع و کپی‌رایت و… .

۶. برنامه کسب و کارتان را بنویسید

برنامه کسب و کار به شما نشان می‌دهد که از نقطه صفر چگونه به نقطه رشد و نتایچ مورد نظر برسید. در برنامه کسب و کار خود می‌توانید از همه نیازها و خواسته‌هایی که با راه اندازی کسب و کار به دنبال آنها هستید، بگویید. این برنامه نباید دیگر بیش از ۳۴۰ تا ۴۰ صفحه بشود. طولانی شدن آن نشان می‌دهد که از اصل خلاصه‌نویسی بی‌خبر هستید. از جمله مواردی که می‌توان در برنامه کسب و کار به آن اشاره کرد:

 • عنوان یا نام کسب و کار را بنویسید. زیرا از همان ابتدای راه اندازی کسب و کار نیاز به مشخص کردن چارچوب‌هایی است.
 • خلاصه‌ای از اهداف کسب و کار را نیز باید بنویسید. در این خلاصه عنوان می‌شود که کسب و کار شما در جهت رفع چه مسأله و نیازی ایجاد شده است.
 • شرح شغل در این قسمت عنوان می‌کند که در چه نوع صنعت و زمینه‌ای مشغول خواهید شد.
 • استراتژی‌های بازار را هم باید تعیین کنید و مشخص نمایید که مشتریان هدف‌تان چه کسانی هستند.
 • تجزیه و تحلیل جایگاه رقابتی هم نیاز به بررسی استراتژیک دارد. بنابراین باید مشخص کنید که نقاط ضعف و قوت در کنار تهدیدها و فرصت‌ها برای کسب و کار شما چیست.
 • درباره شکل و تولید محصول و خدمات‌تان بگویید.
 • مراحل اجرایی کرن طرح و ایده‌ها باید دقیقا بررسی بشود.
 • تامین ابعاد مالی از راه‌ها مناسب در دستور کار قرار می‌گیرد.

 کسب و کار برنامه

۷.  کسب و کار را تامین مالی کنید

روش‌های مختلفی برای تامین مالی کسب و کارتان وجود دارد. همه چیز بستگی به اهداف و شرایط مالی شما دارد. برخی از افراد، خودشان سرمایه لازم برای کسب و کار را تامین می‌کنند. برخی دیگر سعی می‌کنند از وام‌هایی که به کارآفرینان اعطا می‌شود، بهره ببرند. انتخاب بنا به شرایط هر کس برای راه اندازی کسب و کار متفاوت است. مثلا در بعضی موارد انکوباتورها و مراکزی وجود دارند که به استارتاپ‌ها کمک می‌کنند، برخی از افراد نیز حاضر به سرمایه‌گذاری در کارهای جدید هستند. کمک خانواده و آشنایان و… همگی از راه‌های تامین مالی پروژه شما است.

۸. نیروهای خوب و قوی جذب کنید

نیروهای خوب و قوی یعنی تشکیل تیمی ارزشمند و کاربلد بخش بسیار مهمی از راه اندازی کسب و کار است. اگر بتوانید افرادی شایسته و هماهنگ با اهداف‌تان وارد تیم کاری خود کنید، سریع‌تر روی غلتک رشد و پیشرفت قرار خواهید گرفت. بعد از جذب افراد مناسب برای تیم کاری خود باید اهداف و برنامه‌ها را نیز به شکلی دقیق و شفاف به همه اعلام کنید. نباید ابهام و بی‌برنامگی مانع از فعالیت صحیح افراد در مسیر کار بشود.

 کسب و کار تشکیل تیم

این گام‌ها تنها بخشی از فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی‌ها اولیه برای راه اندازی کسب و کار هستند. اگر می‌خواهید در کاری که به راه می‌اندازید، موفق باشید باید یاد بگیرید که دقیق و صحیح برنامه‌ریزی کنید و با عزمی قوی رو به جلو در حرکت باشید.

نویسنده :
انتشار : ۲۷ تیر ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + دوازده =

کانال تلگرام