صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

شروع هر کسب و کاری نیاز به سرمایه‌گذاری دارد. همه این را به خوبی می‌دانند. سخت‌ترین بخش ماجرا هم همین‌جا است. یعنی زمانی که باید سرمایه‌گذاران را راضی کرد که کسب‌وکار شما آینده خوبی خواهد داشت و بازگشت سرمایه حتمی است. اگر در فکر راه‌اندازی کسب‌وکاری تازه هستید و به دنبال جذب سرمایه برای شروع کار می‌گردید شاید بد نباشد که به سرمایه گذاری جمعی یا به انگلیسی crowdfunding هم بیاندیشید. سرمایه گذاری جمعی، جذب سرمایه مردمی یا سرمایه‌گذاری اجتماعی، کارزاری جهت حمایت جمعی افرادی مختلف از یک جامعه، معمولاً جامعه کاربران اینترنت و پرداخت بخشی از سرمایه مورد نیاز جهت آغاز یک پروژه توسط افراد یا سازمان برگزارکننده کارزار است. در ادامه نکاتی درباره سرمایه‌گذاری جمعی پرداخته‌ایم.

سرمایه گذاری جمعی می‌توانید به سادگی شکست بخورد

سرمایه گذاری جمعی - استراتژی

بسیاری از کسب‌کارهای تازه و استارتاپ‌هایی که از روش سرمایه گذاری جمعی استفاده می‌کنند در گام‌های اولیه خود دچار شکست می‌شوند. این شکست، به دلایل زیادی صورت می‌گیرد. یک از عمده ترین مسائل این است که زمان اعلام نیاز به تامین سرمایه، شکل ابراز چشم‌انداز پروژه برای جمع و … باید به درستی صورت بگیرد. بنابراین دقیقا مانند پیشبرد یک کمپین تبلیغاتی و بازاریابی باید در معرفی سرمایه‌گذاری خود دقت به خرج بدهید.

بدانید که از چه کسانی درخواست کمک می‌کنید

باید نبض مخاطبان خود را به دست بگیرید. برای جلب رضایت افراد در جهت شروع تامین سرمایه نیاز به این دارید که مخاطب هدف‌گیری شده‌ای برای خود برگزینید. بدیهی است که همه افراد علاقه‌ای به سرمایه‌گذاری در حوزه محدود و با مخاطبان خاصی نظیر توسعه و تولید بازی‌های رایانه‌ای ندارند. پس اگر می‌خواهید برای کار خود از میان مخاطبانی که شما را می‌بینند و درخواست تامین سرمایه‌تان را مورد توجه قرار می‌دهند، سرمایه‌گذار انتخاب کنید باید حتما مخاطبان خود را هدف‌گیری نمایید.

چشم‌انداز خوبی از آینده نشان بدهید

سرمایه گذاری جمعی - کمپین

برای جذب سرمایه گذار بالقوه باید تلاش خود را برای ترسیم وضعیتی ایده‌آل از آینده به کار بگیرید در این راه استفاده از روش‌های خلاقانه و باکیفیت بسیار مناسب خواهد بود. ویدیوهایی خلاقانه درست کنید، مانند راه‌اندازی کمیپنی فکر‌شده، به شیوه ارائه برنامه آتی خود در کسب‌وکارتان بیاندیشید و با روش‌های اثرگذار، تلاش در جذب سرمایه‌گذار داشته باشید. زبانی که در معرفی پروژه خود به کار می‌گیرید هم بسیار مهم است و می‌تواند نقش مهمی در جذب افراد داشته باشد.

در مخاطب ایجاد علاقه کنید

با برپایی کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی برای جذب سرمایه‌گذار و پیشیرد سرمایه گذاری جمعی، علاوه بر اینکه می‌توانید باعث یافتن سرمایه‌گذاران برای کار خود بشوید، از نظر روانی نیز روی مخاطبان اثرگذاری مثبت خواهید داشت. علت این است که همه با وجود هیاهویی که کمپین شما به راه می‌اندازد به این فکر می‌افتند که داستان به نتایج خوبی ختم خواهد شد و رونق کسب‌وکار درست مانند برنامه‌های تبلیغاتی و بازاریابی آن پرهیاهو و موفق خواهد بود.

برنامه بازاریابی و تعیین استراتژی را فراموش نکنید

سرمایه گذاری جمعی - بازاریابی

برای راه‌اندازی هر کسب‌وکاری نیاز به تعیین دقیق برنامه‌های بازاریابی و البته تعیین استراتژی‌ها است. یعنی باید بدانید که قرار است چه کارهایی انجام بدهید و قرار است از انجام چه اقداماتی پرهیز کنید. این برنامه‌ریزی و تعیین استراتژی باید در برنامه‌هایی که برای جذب سرمایه گذار ترتیب می‌دهید هم نمود بیابد. مثلا باید بسترهای مناسبی را برای تبلیغ کردن، آگهی کردن و … انتخاب کنید. باید بدانید که چه برنامه‌ای برای هر شبکه اجتماعی مناسب است و متناسب با هر بستر و پلتفرم، اقدام به انجام برنامه‌های خود در جهت سرمایه گذاری جمعی کنید.

از اینفلوئنسرها کمک بگیرید و قلب مخاطب را تسخیر نمایید

یادتان باشد، موتور محرکه همه افراد برای انجام امور مختلف و گرفتن تصمیمات گوناگون تنها و تنها قلب آنها است. پس اگر می‌خواهید به قلب افراد برای انجام سرمایه گذاری جمعی راه پیدا کنید باید بتوانید از طرق مختلفی مانند کمک گرفتن از افراد معروف و اثرگذاری موجود در شبکه‌های اجتماعی که اصطلاحا اینفلوئنسر نام دارند، مخاطب را به خود جذب کنید تا برای سرمایه گذاری جمعی در خود علاقه‌ای شکل بدهد و به سوی شما جذب بشود.

 

نویسنده :
انتشار : ۳ تیر ,۱۳۹۷

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + دوازده =

کانال تلگرام