صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

چین به دلیل این که ارز خود یعنی یوان را با نرخ ثابتی وابسته به دلار آمریکا نگه داشته است، به صورت مستقیم بر دلار آمریکا تاثیر می‌گذارد. وقتی گفته می‌شود هر دلار آمریکا برابر با ۶/۲۶ یوان چین است یعنی حدود این نرخ را بانک مرکزی چین ثابت نگه داشته است. چین تا سال ۲۰۱۵ از روش سنتی تثبیت نرخ ارز استفاده می‌کرد اما پس از آن نرخ ارز نسبت به سبدی از ارزهای شرکای تجاری چین سنجیده می‌شود و چون آمریکا بزرگترین شریک تجاری و وارد کننده از چین است، دلار تاثیر بیشتری در این سبد دارد. تاثیر چین بر دلار آمریکا هم ناشی از همین موضوع است که در ادامه به بررسی آن می‌پردازیم.

چین برای این که از صادرات خود سود بیشتری ببرد، قیمت ارز یوان را در گستره ۲ درصدی نسبت به ارزهای سبد سنجش خود تثبیت می‌کند. هر کشور دیگری تمایل به انجام این کار دارد اما حجم صادرات بسیار بالای چین و دیگر پارامترهای اقتصادی دیگر باعث شده چین بتواند این نرخ را مدیریت کند.

چین چگونه نرخ ارز یوان را کنترل می‌کند؟

چین چگونه نرخ ارز یوان را کنترل می‌کند

قدرت ارزی چین ناشی از صادرات زیاد آن به ویژه صادرات به آمریکا است، بیشترین صادرات چین به آمریکا شامل لوازم الکترونیک، پوشاک و انواع دستگاه‌های برقی و مکانیکی است. در نظر داشته باشید که بسیاری از شرکت‌های بزرگ آمریکایی برای این که قیمت تمام شده محصولشان را کاهش دهند، مواد اولیه را به چین ارسال می‌کنند تا در کارخانه‌های چینی کالایشان تولید شود و سپس محصول به آمریکا وارد می‌شود. به همین دلیل است که روابط تجاری چین و آمریکا برای شرکت‌های آمریکایی اهمیت زیادی دارد.

بیشتر بخوانید:

اینفوگرافی؛ ابرقدرت اقتصاد جهان آمریکا است یا چین؟

اگر به همین فرآیند صادرات کالای چینی دقت کنید چگونگی تاثیر چین بر دلار را متوجه خواهید شد، شرکت‌های چینی در ازای کالای صادراتی دلار می‌گیرند، شرکت‌ها این دلار را در بانک‌های چینی قرار می‌دهند تا یوان دریافت کنند تا هزینه‌های مصرفی مثل دستمزد کارگران را پرداخت کنند، بانک‌های چینی هم دلار را به حساب‌های بانک مرکزی چین یا همان بانک خلق چین واریز می‌کنند. دولت چین هم این دلار را برای تجارت خارجی خود ذخیره می‌کند. کل این فرایند باعث می‌شود عرضه دلار مورد نیاز برای تجارت کاهش یابد و فشار زیادی برای افزایش نرخ دلار به دلیل شناور بودن آن وارد می‌شود و از طرف دیگر قیمت یوان کاهش پیدا می‌کند که باز هم به نفع چین است.

تاثیر چین بر دلار آمریکا از جنبه دیگری هم قابل توجه است، بانک خلق چین از دلاری که در اختیار دارد برای خرید اوراق بهادار از آمریکا استفاده می‌کند. خرید اوراق بهادار یک روش برای حفظ امنیت سرمایه و همینطور کسب سود است. حالا بانک مرکزی چین در سیاست‌های خود سعی می‌کند نرخ ارز را بیشتر تحت تاثیر بازار قرار دهد دلیل این کار هم مشخص است چون چین تمایل دارد یوان را به عنوان ارز ذخیره جهانی معرفی کند و برای رسیدن به این هدف، باید شرایط صندوق بین‌المللی پول را بپذیرد.

تاثیر چین بر دلار با پیشرفت اقتصادی چین گره خورده است

تاثیر ویان چین بر دلار

تاثیر چین بر دلار آمریکا محدود به سیاست‌های کنترل کننده دولتی نیست، اقتصاد چین هم بر این قضیه تاثیر زیادی دارد. چین بزرگترین بازار مبادله سهام بعد از ایالات متحده آمریکا است اما قیمت‌های سهام در بازار چین گاهی تا ۱۰ درصد در یک روز نوسان دارند و این مشکل آن را به یکی از پرنوسان‌ترین بازارهای سهام تبدیل کرده است. دلیل این نوسان بیشتر به خاطر سهامداران خردی است که حدود ۸۰ درصد از معاملات روزانه را شامل می‌شوند.

بیشتر بخوانید:

اقتصاددانان از اختلاط سیاسی پول چین حمایت می کنند

بخشی از مشکل نوسان در بازار سهام چین در نتیجه سیاست‌ عدم حمایت از سرمایه بازنشستگی است که باعث می‌شود خود افراد با روش‌های مختلفی برای تامین سرمایه و دریافتی‌ خود اقدام کنند. این نوسان در بازار سهام باعث می‌شود نهادها و صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطر آن را نپذیرند. برخلاف آمریکا، دولت چین صاحب بزرگترین شرکت‌های چینی است و بر شاخص‌‌ها بیشترین تاثیر را دارد، یعنی هر اقدام دولت چین از بیانیه تا قانون‌گذاری بر ارزش سهام شرکت‌ها تاثیر می‌گذارد.

اقتصاد چین یک اقتصاد دولتی است و رشد سریع آن هم ناشی از خرج هنگفت دولت است. به همین دلیل دولت چین مجبور است رشد اقتصادی را کاهش دهد یا با سقوط اقتصادی روبرو شود. نقدینگی زیادی برای کنترل این وضع به بانک‌ها و شرکت‌ها تزریق می‌شود. حتی سرمایه‌ها در بخش‌هایی هزینه ‌می‌شود که هیچ سودی ندارد. ادامه این وضع باعث شده دولت مجبور به حفظ ارزش دلار در سطح پایین‌ باشد.

تاثیر چین بر دلار آمریکا بیش از آن چیزی است بتوان تصور کرد. چین با اقتصاد رو به رشدی که دارد یک بازیگر بزرگ در اقتصاد آینده خواهد بود. کارشناسان معتقدند چین برای رهایی از خطر سقوط اقتصادی باید تحولات زیادی را در سیاست‌های اقتصادی‌اش ایجاد کند.

کارشناسان ما در صرافی ستاره سهیل آماده هستند که هر نوع انتقال پول از ایران به خارج از کشور را برای شما به تجربه‌ای به یاد ماندنی تبدیل کنند. برای ارسال حواله یوان به چین، اطلاع از نرخ لحظه ای ارز و کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص با کارشناس ما تماس بگیرید.

نویسنده :
انتشار : ۲۰ فروردین ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده − دو =

کانال تلگرام