صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

کسب و کار موفق و راه‌اندازی آن می‌تواند خواسته‌ی هرکسی باشد اما برای داشتن یک کسب و کار موفق در دنیای امروز باید منعطف باشید و مهارت‌های مدیریتی و برنامه‌ریزی کافی داشته باشید. بیشتر افراد تصور می‌کنند راه‌اندازی یک کسب و کار جدید فقط سرمایه می‌خواهد و کار چندان دشواری نیست اما کسب درآمد در دنیای تجارت و کسب و کار خیلی پیچیده‌تر از اینهاست.

اگر در آستانه راه‌اندازی یک کسب و کار هستید و می‎خواهید تجربه موفقی داشته باشید، باید از همین الان باورهای غلط را دور بریزید و گام‌های موفقیت در این مسیر را بشناسید. در این مطلب نکاتی را به شما یادآوری می‌کنیم که در کنار هم می‌توانند تضمین موفقیت هر کسب و کاری باشند. با رعایت این نکات در مسیر حرکت‌تان می‌توانید یک کسب و کار موفق و آینده‌دار را راه‌اندازی کنید.

۱- با نظم و سازماندهی پیش بروید

موفقیت در هر کسب و کاری نیاز به نظم و سازماندهی دارد. سازماندهی به شما کمک می‌کند همه وظایف‌تان را به موقع و کامل انجام بدهید و همیشه یک گام از برنامه‌هایتان جلوتر باشید. یکی از بهترین روش‌های ساماندهی امور برای صاحبان کسب و کار تهیه لیست وظایف روزانه است. به این ترتیب اطمینان می‌یابید که هیچ کاری را فراموش نکرده‌اید و همه آنچه برای موفقیت و تداوم کسب و کارتان لازم است را انجام داده‌اید.

۲- اسناد و گزارش‌های دقیق تهیه کنید

همه کسب‌وکارهای سودآور گزارش‌های دقیق و کامل از تمام مراحل رشدشان دارند. شما هم می‌توانید با تهیه اسناد و گزارش‌های دقیق بگویید اکنون کسب و کارتان از لحاظ مالی کجا ایستاده و چالش‌های بالقوه پیش رویتان کدامند. شناخت وضعیت فعلی و چالش‌های پیش‌رو فرصت کافی برای طراحی استراتژی‌های مناسب و آماده‌سازی برای مراحل بعدی رشد را به شما می‌دهد.

رمزهای کار موفق
تهیه گزارش‌های دقیق یکی از رمزهای کسب و کار موفق است

۳- فضای رقابتی را آنالیز کنید

رقابت همیشه بهترین نتایج را دارد. برای موفقیت نباید ترسی از شناخت و یادگیری از رقبایتان داشته باشید. ممکن است آن‌ها روش‌ها و فرایندهایی داشته باشند که شناخت و ارتقای آن‌ها شما را موفقیت و درآمد بیشتر برساند.

۴- ریسک‌ها و پاداش‌های کسب و کار موفق را بشناسید

یکی از مهمترین راه‌های داشتن کسب و کار موفق پذیرش ریسک‌های محاسبه شده و ضروری برای رشد است. وقتی می‌خواهید درباره پذیرش یک ریسک تصمیم بگیرید، از خودتان بپرسید معایب و مضرات آن تصمیم چیست. به این ترتیب می‌توانید خودتان برای بدترین وضعیت ممکن هم آماده کنید. این روش به شما کمک می‌کند ریسک‌هایی را انتخاب کنید که اگرچه پرخطر هستند اما پاداش‌های بی‌شماری را به همراه دارند.

۵- خلاق باشید

همیشه دنبال راهی برای رشد و توسعه کسب و کارتان باشید و سعی کنید در هر شرایطی برتر از رقبایتان باشید. قبول کنید که همه چیز را نمی‌دانید و ذهن‌تان را برای پذیرش ایده‌ها و روش‌های جدید در کسب و کارتان باز نگه دارید.

خلاقیت در کار

۶- متمرکز باشید

اینجا همان ضرب‌المثل معروف که «رم یک روزه ساخته نشده» کاربرد دارد. فقط به این خاطر که یک کسب و کار راه‌اندازی کرده‌اید و کارآفرینی کرده‌اید، نمی‌توانید به سود برسید. شناخته شدن شما توسط مردم و مشتریان بالقوه زمان می‌برد؛ بنابراین همیشه روی اهداف‌تان به خصوص اهداف کوتاه‌مدت متمرکز بمانید.

۷- برای فداکاری آماده باشید

اولین عاملی که منجر به راه‌اندازی یک کسب و کار موفق می‌شود، سخت‌کوشی است. اما بعد از راه‌اندازی تازه کارتان شروع می‌شود. در بسیاری از مواقع باید وقت بیشتری نسبت به زمانی که برای کس دیگری کار می‌کردید، صرف کنید. این یعنی برای موفق بودن باید زمان کمتری را با خانواده و دوستان‌تان بگذرانید.

۸- خدمات مشتریان را فراموش نکنید

بسیاری از کسب و کارهای موفق خیلی زود فراموش می‌کنند که خدمات مشتریان فوق‌العاده و بی‌نقص چقدر مهم است.اگر خدمات بهتری به مشتریان ارائه بدهید، دفعه بعد که دوباره به خدمات‌تان نیاز داشتند هم شما را به رقبا ترجیح خواهند داد.

۹- ثابت‌قدم باشید

کسب و کار

ثبات و پیوستگی یکی از کلیدهای رسیدن به کسب و کار موفق و درآمد بیشتر است. شما باید به طور پیوسته هر کاری که برای موفقیت لازم است و انجام بدهید و حتی یک روز هم آنها را فراموش نکنید. به این ترتیب برای خودتان، کارکنان و کسب و کارتان عادت‌های خوب ایجاد می‌کنید که بهترین تضمین برای دوام موفقیت‌های هر کسب و کاری است.

اگر با خودتان می‌گویید اینها را که همه می‌گویند و این نکات کلیدی هم تکراری بودند، باید بگوییم جای دیگری دنبال موفقیت نگردید. کلید موفقیت پایبندی به همین نکات کلیدی و کلیشه‌ای است. فرقی نمی‌کند کسب و کارتان چیست و چه کالا یا خدماتی ارائه می‌دهید؛ این نه نکته به شما کمک می‌کند یک کسب و کار موفق باشید و در تمام مسیر موفق بمانید.

نویسنده :
انتشار : ۲۷ تیر ,۱۳۹۷
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − چهار =

کانال تلگرام