صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

چهاردهم دی ماه امسال مصادف با هشت سال حضور پول مجازی بیت‌کوین بود. یکی از رایج‌ترین امور در حوزه پول‌های مجازی خرید و فروش بیت‌کوین می‌باشد که ارزش آن در این روزها معادل یک اونس طلا است و در معاملات جهانی مهم به جای پول سنتی از آن استفاده می‌شود. پنج‌شنبه هفته گذشته ارزش بیت‌کوین رکورد زد و هر واحد آن حدود ۱۲۷۰ دلار به فروش رسید. در حال حاضر هر اونس طلا در بازار جهانی معادل ۱۲۳۳ دلار است.

رئیس بانک ذخیره فدرال نیویورک «ویلیام دودلی» در مصاحبه‌ای گفت:

قیمت طلا در بازار جهانی رو به کاهش است و احتمال بالا رفتن نرخ بهره بانک‌های آمریکایی بسیار قوی خواهد بود. بحث درباره بیت‌کوین و اقتصاد مربوط به آن بسیار ساده است، تقاضای بالا برای پول مجازی باعث افزایش قیمت هر واحد بیت‌کوین در ماه‌های اخیر شده‌ است.

در واقع از اواسط سال ۲۰۱۵ میلادی (ارزش هر واحد بیت‌کوین در دو سال پیش معادل ۵۰۰ دلار بود) تا به امروز، بیش از ۲۰۰ درصد ارزش این پول مجازی بیشتر شده است که این امر مدیون ظهور بیش از پیش پول‌های مجازی در بازار جهانی است. برای مثال امسال در بازار صرافی چین حدود ۴۲ درصد از تبادلات انجام شده مربوط به بیت‌کوین‌ها بود و ۸۰ درصد از بیت‌کوین‌های بازار با یوان چینی تعویض شده‌اند.

اوایل سال میلادی جاری حدود ۳۰ درصد از ارزش بیت‌کوین‌ها سقوط پیدا کرد که دلیل آن انتشار خبر تشدید نظارت مسئولان چینی در بازار مبادلات ارزی بود. بعد از فروکش کردن این خبر، دوباره ارزش بیت‌کوین سیر صعودی پیدا کرد و حتی توانست ارزشی بیشتر از یک اونس طلا را پیدا کند. در نتیجه می‌توان گفت به جای جمع کردن طلا می‌توان بیت‌کوین جمع کرد که دیگر فضای از خانه و مکانی را نیز نمی‌گیرد!

بیت‌کوین چیست؟

مطالب بسیار زیادی درباره بیت‌کوین منتشر شده و هر روزه خبرهای زیادی درباره آن در وب‌سایت‌های خبری نیز منتشر می‌شود. در واقع بیت‌کوین پول مجازی است، شما با استفاده از بیت‌کوین می‌توانید محصولات و خدمات مختلفی را خریداری کنید، اما تمام مراکز خرید بیت‌کوین قبول نمی‌کنند و هنوز هم تضمینی در قبول کردن این پول مجازی در آینده نیز وجود ندارد. بیت‌کوین در اصل یک فایل کامپیوتری است که می‌تواند در اپلیکیشن‌های کیف‌ پول‌های دیجیتالی بر روی گوشی‌های هوشمند یا کامپیوترها نصب شود. هر کسی می‌تواند بیت‌کوین را بفرستد یا دریافت کند و به عبارتی هر نقل و انتقال از پول مجازی بیت‌کوین در فهرست عمومی با نام «Blockchain» ذخیره می‌شود.

هیچ کنترلی بر روی شبکه بیت‌کوین وجود ندارد و برای به دست آوردن بیت‌کوین تنها احتیاج به یک کامپیوتر دارید. هر کامپیوتر متصل به شبکه بیت‌کوین به عنوان یک گره عمل می‌کند و در صورتی که هر گره بتواند یک درخواست انتقال را انجام بدهد می‌تواند بیت‌کوین بدست آورد. بعضی از افراد برای بدست آوردن بیت‌کوین‌های بیشتر به دنبال خرید کامپیوتر‌هایی با قدرت پردازش بیشتر هستند که بتوانند بیت‌کوین‌ها را استخراج کنند. البته جمع کردن بیت‌کوین‌ها تنها وابسته به داشتن کامپیوتر نیست بلکه مهارت و دانش فرد در این زمینه را نیز می‌طلبد. در حال حاضر حدود ۱۵ میلیون بیت‌کوین در گردش مالی فعال است.

آیا شما در این زمینه فعالیتی دارید؟ ما منتظر شنیدن نظرات و تجربیات شما هستیم.

نویسنده :
انتشار : ۱۶ اسفند ,۱۳۹۵
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (2)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − دوازده =

کانال تلگرام