صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

در ماه‌ها اخیر موسسه‌های مالی بزرگ به وسیله‌ بیت کوین حسابی گرم شده‌اند و اخباری که به گوش می‌رسد حاکی از آن است که این روند مثبت به طور فزاینده‌ای ادامه خواهد داشت. بانک آمریکا (Bank Of America) در آخرین گزارش خود اعلام کرد که حجم معاملات بیت کوین از بزرگ‌ترین صندوق قابل معامله بورس (ETF) در بازار طلا یعنی (GLD) بیشتر شد.
صندوق قابل معامله در بورس یا ETF، ابزاری برای سرمایه‌گذاری به حساب می‌آید که دربرگیرنده سبدی از سهام به صورت زیر مجموعه‌ای از یک شاخص معین، نظیر شاخص Standard & Poors 500 است.

پیش از این بری سیلبرت (Barry Silbert) موسس و بنیان‌گذار Digital Currency Group در ماه می سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود حجم معاملات بیت کوین به رقم ۸ میلیارد دلار رسیده است که در آن زمان تنها ۰/۱۱۴ درصد از حجم معاملات طلا (۸ تریلیون دلار) بود.
از آن زمان بیت کوین به طور چشمگیری رشد کرد؛ به طوری که در طی یک سال حجم بازار بیت کوین از ۸ میلیارد دلار به ۴۲/۶ میلیارد دلار رسید. تحلیل‌گران علت این افزایش را بالا رفتن قیمت بیت کوین، افزایش تقاضا از طرف سرمایه‌گذاران شخصی و موسسات، قانونی شدن پول دیجیتال توسط کشورهای مختلف از جمله ایالات متحده، کره جنوبی، ژاپن، فیلیپین و استرالیا و همچنین افزایش پذیرش بیت کوین توسط فروشگاه‌ها و موسسات مالی می‌دانند.

شیبا جعفری (Sheba Jafari) رییس استراتژی فنی در Goldman Sachs در پاسخ به علت افزایش قیمت با بررسی تحلیل‌های فنی پیش‌بینی کرد که قیمت بیت کوین در ماه‌های آینده، می‌تواند حتی به ۳/۹۱۵ دلار هم برسد و حتی بعد از آن هم روند صعودی خود را حفظ کند.
حجم معاملات روزانه بیت کوین

با وجود این که بانک آمريکا و تحليل‌گران آن در گزارش خود از پیش‌بینی قیمت کوتاه مدت بيت کوين دوری جستند، اشاره کردند که حجم روزانه معاملات بیت کوین فراتر از GLD است:

حجم قابل ملاحظه تجارت ارزهای دیجیتال مهم مانند بیت کوین و اتریوم قابل چشم‌پوشی نیست. برای مثال حجم تجارت روزانه بیت‌کوین در سال ۲۰۱۲ در حدود ۴۰۰ میلیون دلار بود و اکنون به بیش از ۲ میلیارد دلار رسیده است.

مقاله‌های مرتبط:

علاوه بر این، گسترش بازار ارزهای دیجیتال و رمزپایه از جمله اتریوم و سایر شبکه‌های بلاک چین، باعث افزایش میزان داد و ستد و بالا رفتن حجم معاملات شد.
زمانی که اتریوم در سال ۲۰۱۵ تازه در بازار عرضه شده بود، حجم روزانه معاملات آن در حدود ۱/۵ میلیون دلار بود؛ ولی اکنون در معرض فروش روزانه ۱ میلیارد دلار قرار دارد. ار همه مهم‌تر یک توکن دیجیتال وقتی می‌خواهد تبدیل به یک ارز شود، باید به یک مقیاس خاصی برسد. دقیقا همان چیزی که اخیرا اتفاق افتاده است و ارزش کل بازار توکن‌های دیجیتال از ۱/۵ میلیارد دلار اکنون به بیش از ۸۷ میلیارد دلار رسیده است.

پیش از این در اصلاحاتی که ماه گذشته در محاسبه بازار سرمایه رخ داده بود، ترکیب بازار سرمایه ارزهای دیجیتال از مرز ۱۱۵ میلیارد دلار عبور کرد. همچنین حجم معاملات روزانه بازار ارزهای دیجیتال در تاریخ ۱۳ ژوئن به دلیل افزایش تقاضای بیت کوین و اتریوم به بالاترین رقم در تاریخ خود، یعنی ۵/۲ میلیارد دلار رسیده بود.

حجم معامله GLD، بزرگ‌ترین صندوق قابل معامله طلا در بورس، در ۸ ماه پیش بسیار بیشتر از حجم معاملات بیت کوین بود. نسبتی که تقریبا از ژانویه سال ۲۰۱۴ تا دسامبر سال ۲۰۱۶ تقریبا ثابت بود. تا این که در ماه دسامبر سال ۲۰۱۶ حجم معاملات بیت کوین به خاطر افزایش تقاضای بیت کوین و کاهش تقاضای طلا، از حجم معامله طلا بیشتر شد.

نویسنده :
انتشار : ۱۲ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 4 =

کانال تلگرام