صرافی ستاره سهیل
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷
021 54506

«بیت کوین» که این روزها تبدیل به یک واقعیت اثرگذار بر دنیای اقتصاد و مراکز سیاست پژوهی شده است، ارزشی معادل با صدها دلار دارد. پول فیزیکی دارای یک جایگاه حقوقی است، اما بیت کوین هنوز توسط هیچ دولتی به رسمیت شناخته نشده تا بتوان آن را یک واحد پولی در نظر گرفت. حال باید ببینیم بیت کوین در سیاست‌های اقتصادی آینده چه نفعی برای طرفداران آن خواهد داشت؟

مقالات و مطالب زیادی در گذشته منتشر شده است که همگی متفق‌القول بر این باورند که بیت کوین، نجات بخش شما از حاکمیت بانکداری نخواهد بود. بیت کوین یک پول الکترونیکی است، بنابراین می‌تواند توسط خود بانک‌ها هم ایجاد شود. بانک‌ها قصد رها کردن فرانشیز و امتیازهای خود را ندارند. اگر نتوانند بیت کوین را شکست دهند، خودشان یک نمونه‌ی مشابه با آن خواهند ساخت. کمپانی CME از تکنولوژی زنجیره بلوکی استفاده می‌کند، بانک‌ها در حال راه‌اندازی ارزهای رمزپایه هستند. پس باور کنید وقتی گفته می‌شود که دولت‌ها یا صنعت بانکداری، بیت کوین را از میدان به در می‌کنند، این اتفاق خواهد افتاد. اگر نتوانند آن را به طور کامل محو کنند، اقدام به خریدن یا کنترل آن خواهند کرد.

این رقابت دقیقا مثل دعوای موش و گربه است. هر بار که موش‌ها (مردم) راه جدیدی برای دوری از روش‌های انحصارطلبانه‌ی گربه‌ها (نظام بانکی) پیدا می‌کنند، گربه‌ها دست به کار می‌شوند تا موش‌ها را سرکوب کنند. این سرکوب گاهی با ایجاد تکنولوژی‌های جدید، گاهی با استفاده از آژانس‌های تسویه وجوه و گاهی هم از طریق ایجاد ترس در مردم اتفاق می‌افتد.

در حال حاضر این سه سیاست در مقابل بیت کوین اعمال خواهد شد؛ اول اینکه بانک‌ها، در حال توسعه‌ی محصولاتی تحت مالکیت خود هستند که از تکنولوژی زنجیره بلوکی استفاده می‌کند. دوم اینکه، دولت‌ها در حال محصور کردن راه‌های استفاده از بیت کوین هستند و در نهایت، از پا در‌ آوردن بیت کوین، تحت پوشش «توقف جرم» اتفاق خواهد افتاد.

بیت کوین

اگر بانک‌ها و دولت‌ها پیروز شوند، حتی طلا هم به صورت دیجیتال تبدیل خواهد شد. در ادامه به برخی از تیترهایی که عنوان می‌کنند، تلاش‌هایی برای دیجیتالی کردن طلا با استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوکی در حال انجام است، را می‌بینید:

– پیوستن کمپانی‌های RoyalMint و CME به یکدیگر در تلاش برای ساخت محصول طلای دیجیتال

– آزمایش زنجیره بلوکی و پلتفرم تجارت RMG با موسسات مالی بزرگ

– تلاش یک زنجیره بلوکی منبع باز (Open Source) برای شفافیت بخشیدن به بازار طلا

جهانی شدن یک فرآیند جهانی، به جز برای مصرف کننده

اگرچه ما در تلاش هستیم تا در آنسوی دیوار اتفاقات نامطلوب قرار بگیریم، اما سیاست‌های جهانی شدن در حال ساختن دیوار‌هایی هستند تا کسب و کار شما را محدود کنند. شاید بگویید جهانی شدن مختص کسب و کارهاست و این منافاتی با مقوله‌ی جهانی شدن ندارد اما مصرف کننده به تدریج به ازای آسایشی که به دست می‌آورد، قدرت انتخابش هم کاهش می‌یابد. مثلا دستگاه‌های ATM را به یاد آورید؛ آن‌ها تا زمانی مناسب بودند که هزینه‌های بانکی را کاهش دهند، اما حالا باید برای استفاده از آن‌ها پول بدهید.

آزادی اقتصادی، در شرایط ناتوانی برای عبور از مرز‌های یک کشور جهت تجارت و استفاده از بازار آزاد آن به سختی آشکار می‌شود. بنابراین، اگرچه بیت کوین یک ارز ملی نیست و از این رو مرزهای اقتصادی شامل آن نمی‌‌شود، اما در عین حال بستگی به اجازه‌ی دولت‌ها دارد تا بتوان آن را با ارز رایج کشور‌ها مبادله کرد. و این دقیقا همان اهرم فشار بانک‌هاست که می‌توانند بیت کوین را سرکوب کنند. با محدود کردن امکان مبادله‌ی پول با بیت کوین، بانک‌ها محصولاتی که خارج از شبکه‌ي خودشان باشد را از بین می‌برند.

بانک‌ ها راهی برای نجات خود پیدا می‌کنند

این کار راه را برای جایگزینی بانکی که به زودی از راه می‌رسد هموار می‌کند، مانند ویزا کارت‌هایی که دارای سیستم تسویه آنی هستند. این آینده‌ی استفاده از تکنولوژی زنجیره بلوکی است که ریسک تسویه وجوه توسط بانک‌ها را حذف کرده، اما مشتری را در سیستم خود اسیر می‌کند. بله، این تکنولوژی هم آسیب رسان است اما در صورت نبود آن، ساختار بازار، موسسات تسویه وجوه و بازاریابانی که برای بانک‌ها و دولت‌ها لابی‌گری و همدستی می‌کنند، برنده خواهند شد. تکنولوژی به خودی خود دارای خاصیت محافظتی نیست و همین باعث می‌شود که بیت کوین توسط قدرت‌های حاکم تصاحب شود.

اگر اطلاع داشته باشید، در هند پول نقد در حال جایگزینی توسط ویزا کارت است؛ بنابراین این امکان وجود دارد که بیت کوین هم توسط بانک‌ها یا دولت‌ها، با نسخه‌ی مشابه خود جایگزین شود. حال این سوال مطرح می‌شود که آیا حاضرید آسایش خود را به ازای آزادی بیشتر از دست بدهید؟

نویسنده :
انتشار : ۴ اردیبهشت ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 9 =

کانال تلگرام