صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

در ابتدای امسال دولت و بانک مرکزی اعلام کردند که تا پایان سال جاری تمام ارزهای موجود در بازار تک نرخی خواهد شد و پس از آن دیگر بازارهای موازی قیمت‌گذاری مثل ارز آزاد، ارز مبادله‌ای و از این دست بازارها وجود نخواهند داشت. اما با نزدیک شدن به پایان سال به نظر می‌رسد بنا به دلایل مختلف چنین اتفاقی عملی نخواهد شد و باید منتظر سال آینده بمانیم.

به گزارش سرویس اقتصادی جام نیـوز،  رییس کل بانک مرکزی اخیراً درباره‌ی روند یکسان‌سازی نرخ ارز و حذف بازارهای موازی گفت: بارها درباره‌ی این موضوع از من سوال شده و من گفته ام که پیش نیازهایی برای این کار لازم است و تا زمانی که تامین نشود با قاطعیت نمی‌توان گفت نرخ ارز چه زمانی یکسان می‌شود.

سیف ادامه داد: من پیش از این گفته بودم ۶ ماه پس از برجام به شرط تهیه‌ی پیش نیازها و عادی‌سازی روابط بانکی می‌توان نرخ ارز را یکسان‌سازی کرد، ولی هنوز دسترسی‌های ما در بخش بانکی اشکالاتی دارد و ما باید از عادی شدن روابط اطمینان حاصل کنیم.

این عضو کابینه دولت یازدهم خاطرنشان کرد: با این حال در اولین فرصت ممکن، ارز تک نرخی عملیاتی می‌شود. چون برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته است و اگر شرایط فراهم شود می‌توان دو ماه بعد از تکمیل شرایط، ارز را یکسان‌سازی کرد؛ با این حال بخشی از یکسان‌سازی تاکنون عملیاتی شده ولی به دلایلی که عنوان شد تصمیم گرفتیم سرعت آن را کُند کنیم.

نرخ ارز

رییس کل بانک مرکزی اظهارداشت: به عنوان نمونه برخی کالاها در گذشته ارز مبادله‌ای می‌گرفتند و تصمیم گرفته شده بود که با ارز آزاد فعالیت کنند اما دوباره برنامه‌ریزی شد تا با ارز مبادله‌ای تامین شوند. به صورت کلی به نظر می‌رسد در حال حاضر دلار با نوسانات بالا و پایین آن در رقم ۳۶۰۰ تومان مناسب باشد که نشان دهنده‌ی شرایط واقعی اقتصاد است.

در عین حال، سید کمال سیدعلی معاون سابق ارزی بانک مرکزی هم در خصوص تعویق زمان اجرای ارز تک نرخی اعتقاد دارد که برخی پیش نیازها از جمله برقراری کامل روابط بانکی و رفع تحریم‌ها در این بخش عملیاتی نشده و همین فاصله‌ی ۸۰۰ تومانی بین ارز دولتی و آزاد می تواند فساد آور باشد.

وی با طرح این سوالات که در حال حاضر آیا شرایط یکسان‌سازی نرخ ارز وجود دارد که انجام نشده است؟ آیا موانع بین المللی برداشته شده و آیا امکان نقل و انتقالات ارزی وجود دارد؟ بیان داشت، همه می‌دانند چند نرخی ماندن ارز موجب بروز فساد در سیستم مالی می‌شود و همین حالا هم نرخ‌های اتاق مبادلات با بیرون ۸۰۰ تومان فاصله دارد.

سیدعلی تاکید کرد: برای انجام یکسان‌سازی نرخ ارز باید شروط آن فراهم شده و منابع مالی مورد نیاز هم تامین شود و دریافتی‌های بین‌المللی هم به دست ما برسد. با وجود شرایط تحریم و برجام، قطعاً یکسان‌سازی نرخ ارز در آینده‌ی نزدیک انجام می‌شود.
طبق اظهارات علیرضا لگزایی، قائم مقام بانک ملت، سیستم بانکی کشور در حال حاضر آمادگی اجرایی شدن ارز تک نرخی را دارد، ولی لازم است ابتدا سیاست‌گذاری‌های آن در دولت و بانک مرکزی صورت بگیرد.
باید دید سرنوشت یکسان‌سازی نرخ ارز سرانجام به کجا می‌رسد و آیا دولت موفق می‌شود ارز تک نرخی را عملیاتی کند؟

 

نویسنده :
انتشار : ۱۹ دی ,۱۳۹۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 4 =

کانال تلگرام