صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

بعضی مسائل در زندگی کاملا خصوصی هستند و اغلب افراد، تمایلی به فاش شدن آن‌ها ندارند؛ به خصوص در مورد پول، افراد کمی هستند که بخواهند میزان درآمد یا حساب بانکی خود را به همه بگویند. هر چقدر نسبت به این موضوع حساس‌تر باشیم، ترس و نگرانی ما هم نسبت آن بیشتر می‌شود. تحقیقات نشان داده است هیچ چیزی به اندازه از دست دادن یا دزدیده شدن پولی که به سختی آن را کسب کرده‌ایم، نمی‌تواند انسان را آزار دهد. ارائه‌دهندگان خدمات بانکی هم باید به این وابستگی و نگرانی افراد نسبت به پول‌هایشان حساس باشند و برای این که افراد از امنیت پول‌هایشان مطمئن باشند و برای جلوگیری از کلاهبرداری بانکی هر کاری که لازم است را باید انجام دهند.

طبق تحقیقاتی که به وسیله موسسه FICO انجام شد، ۴۴ درصد افراد در آمریکا اعلام کردند که از سرقت هویت و کلاهبرداری بانکی بیش از هر چیز دیگری می‌ترسند. این میزان بیش از دو برابر افرادی است که گفته‌اند بیشترین نگرانی آن‌ها قربانی شدن در یک عملیات تروریسی است ( ۱۸ درصد افراد) و تقریبا دو برابر (۲۲ درصد) افرادی است که گفته‌اند بزرگ‌ترین نگرانی‌ آن‌ها مرگ خودشان یا یکی از عزیزانشان است .

باب شیف‌لت (Bob Shiflet) معاون امور کلاهبردای بانکی FICO گفته است:

از دست دادن برای انسان‌ها ترسناک بوده و از آن متنفر هستند. این مطالعه هم این موضوع نفرت داشتن از موضوع از دست دادن را تایید می‌کند؛ به خصوص وقتی پای پول به میان می‌آید. نتایج مطالعه نشان می‌دهد از دست دادن اطلاعات شخصی یا پول تاثیر عمیق‌تری بر روی انسان‌ها می‌گذارد و مردم اکنون می‌دانند که احتمال اینکه اتفاقات این چنینی برای آن‌ها بیفتد بسیار زیاد است.

در نتایج این تحقیقات آمده است افراد بیش از هر چیزی از دزدیده شدن شماره شناسایی امنیت اجتماعی نگران هستند (۸۶ درصد)؛ بعد از آن از سرقت اطلاعت حساب بانکی خود هراس دارند (۷۶ درصد) و ۵۸ درصد هم از به سرقت رفتن اطلاعات کارت اعتباری خود می‌ترسند. کمترین نگرانی مربوط به اطلاعات پرونده پزشکی (۱۵ درصد) و داده‌های بیومتریک (۱۷ درصد) بود.

مقاله‌های مرتبط:

خوشبختانه ۷۸ درصد از مشتریان بانک‌ها که به نوعی کلاهبرداری را تجربه کرده‌اند، از پاسخگویی و پیگیری بانک خود نسبت به این موضوع راضی بوده‌اند. برای بعضی‌ها این اتفاق موجب روابط بهتر با بانک شده است. ۱۴ درصد از این افراد بار دیگر در همان بانک حساب دیگری هم باز کردند و ۲۰ درصد هم بانک را به دیگران توصیه کرده‌اند.

در مقابل، کسانی که از برخورد بانک ناراضی بودند، ۲۵ درصدشان تصمیم گرفتند حسابی که مورد کلاهبرداری قرار گرفته بود را ببندند و ۱۲ درصدشان هم تمام حساب‌های خود در آن بانک را بستند.

کلاهبرداری از کارت اعتباری

شیف‌لت می‌گوید:

در مسئله کلاهبرداری بانکی اقدام فوری، ارتباط موثر و همچنین راه حل سریع می‌تواند در میزان رضایت مشتری بسیار موثر باشد. بانک‌ها باید در هنگام وقوع کلاهبرداری طوری عمل کنند که مشتریان تشویق شوند تا حساب‌های خود را باز نگه دارند. درک نگرانی افرادی که مالشان را از دست داده‌اند و اطمینان به آن‌ها در مورد جلوگیری از  کلاهبرداری بانکی و از دست دادن بیشتر می‌تواند مشتریان را متقاعد کند تا ارتباطشان با بانک را قطع نکنند.

در صورت نفوذ کلاهبردارن به حساب‌های بانکی، بانک‌ها اگر واکنش ضعیف از خود نشان دهند ممکن است ضرر بزرگی متحمل شوند. در یک مطالعه جداگانه توسط FICO مشخص شد که تنها ۵۲ درصد از مدیران اجرایی شرکت‌های فناوری اطلاعات در ایالات متحده گفتند که شرکت آن‌ها، یک برنامه جامع در مورد احتمال فاش شدن اطلاعات را آزمایش کرده است.

شیف‌لت گفته است:

بانک‌ها باید اطمینان دهند که یک برنامه برای جلوگیری از لو رفتن اطلاعات را آزمایش کرده‌اند و اقداماتی مانند روابط عمومی و ارتباط با مشتریان کافی و مناسبی را در دستور کار خود قرار دهند. بانک‌ها باید به مشتریان خود اعلام کنند در صورت خرابکاری و دستبرد به حساب مشتریان بانک، چه اقداماتی انجام می‌دهد تا ترس و نگرانی آن‌ها را بر طرف کند.

FICO این مطالعه را به صورت یک نظرسنجی آنلاین از ۱۰۰۰ مشتری بالاتر از ۱۷ سال در ماه فوریه و مارس در آمریکا انجام داد و به این نتیجه رسید که برای بسیاری از افراد، از دست دادن پول و اطلاعات حساب بانکی حتی از مرگ هم نگران کننده‌تر است.

نویسنده :
انتشار : ۲ شهریور ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 2 =

کانال تلگرام