صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

تاریخچه شکل‌گیری و تحولات دلار آمریکا و تغییر و تحولاتی که در مسیر چاپ انواع اسکناس در آمریکا اتفاق افتاده است، سیر تکاملی جذابی دارد. در قسمت اول این مقاله به این نکته اشاره کردیم که با ردیابی سرگذشت ارز و تحولات دلار آمریکا از دوران استعمار تا قرن حاضر، می‌توانیم به وضوح نقش تاریخ آمریکا را در نحوه طراحی، انتشار و پردازش اسکناس‌های مدرن آمریکایی ببینیم. در قسمت قبل تاریخچه تحولات دلار آمریکا از سال ۱۶۹۰ تا سال ۱۹۲۹ بررسی شد. در این قسمت به ادامه بررسی سیر تحولات دلار آمریکا پس از سال ۱۹۲۹ می‌پردازیم.

مطالعه قسمت اول

سال ۱۹۵۷، چاپ شعار «In God We Trust» روی اسکناس

به دنبال تصویب قانون چاپ عبارت « In God We Trust » (به معنی توکل ما به خدا است) روی همه پول‌ها، این شعار اولین بار روی اسکناس‌های ۱ دلاری نقره‌ای سری ۱۹۵۷ و سپس روی سری ۱۹۶۳ اسکناس‌های فدرال رزرو چاپ شد.

تحولات دلار آمریکا

سال ۱۹۶۹، پایان چاپ اسکناس‌های مبلغ بالا

در ۱۴ جولای ۱۹۶۹ فدرال رزرو و وزارت خزانه‌داری آمریکا اعلام کردند که اسکناس‌های ۵۰۰ دلاری، ۱۰۰۰ دلاری، ۵۰۰۰ دلاری و ۱۰۰۰۰ دلاری به دلیل بی‌استفاده بودن، از چرخه پول خارج می‌شوند. اگرچه این اسکناس‌ها تا سال ۱۹۶۹ هنوز صادر می‌شدند، ولی آخرین آن‌ها در سال ۱۹۴۵ چاپ شده بود.

سال ۱۹۷۱، قطع انتشار اسکناس‌های ایالات متحده

از آنجا که اسکناس‌های ایالات متحده دیگر کاربردی نداشتند و اسکناس‌های فدرال رزرو جای آن‌ها را گرفته بود، صدور آن‌ها متوقف شد. با آغاز سال ۱۹۷۱ دیگر هیچ اسکناس جدیدی از ایالات متحده وارد چرخه پولی نشد.

سال ۱۹۷۶، معرفی مجدد اسکناس ۲ دلاری

در دویست و سی و سومین سالگرد تولد توماس جفرسون، اسکناس دو دلاری فدرال رزرو با شکل جدیدی معرفی شد. روی این اسکناس نقاشی «امضای اعلامیه استقلال» از ترامبل چاپ شده بود. شکل قبلی این اسکناس شامل تصویر مانتیسلو بود.

تاریخچه دلار امریکا

سال ۱۹۹۰، به کار بردن نخ امنیتی و ریزنگاشت

به دلیل مقابله با تقلب توسط دستگاه‌های کپی و پرینتر، یک نخ امنیتی و ریزنگاشت به اسکناس‌های فدرال رزرو اضافه شد. این ویژگی ابتدا در سری ۱۹۹۰ اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری ظاهر شد و تا سال ۱۹۹۳ همه اسکناس‌ها به جز یک دلاری و دو دلاری دارای این ویژگی شدند.

سال ۱۹۹۰، آغاز به کار تشکیلات چاپ ارز غربی

دفتر چاپ و حکاکی پول غربی، در فورت ورث تگزاس شروع به تولید پول کرد. این اولین تشکیلات دولتی خارج از واشنگتن بود که اسکناس‌های فدرال رزرو را چاپ می‌کرد.

مقاله‌های مرتبط:

سال ۱۹۹۶، طراحی پول

در اولین تغییر طراحی مهم از دهه ۱۹۲۰، طرح پول آمریکا به منظور ایجاد یک سری موانع جدید تقلب، تغییر کرد. انتشار اسکناس‌های جدید با ۱۰۰ دلاری در سال ۱۹۹۶ شروع شد و به‌دنبال آن ۵۰ دلاری در سال ۱۹۹۷، ۲۰ دلاری در سال ۱۹۹۸ و ۱۰ دلاری و ۵ دلاری در سال ۲۰۰۰ تغییر شکل یافتند.

سال ۲۰۰۳، طراحی جدید اسکناس ۲۰ دلاری

طرح جدید اسکناس ۲۰ دلاری، پس زمینه روشنی به رنگ سبز و نارنجی داشت. در اسکناس ۲۰ دلاری یک نخ امنیتی تعبیه شده است که وقتی در مقابل تابش اشعه UV قرار می‌گیرد به رنگ سبز می‌درخشد. وقتی این اسکناس در مقابل نور قرار می‌گیرد، تصویری از رییس جمهور جکسون از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. علاوه بر این رنگ، عدد ۲۰ در گوشه پایین سمت راست اسکناس تغییر می‌کند.

سال ۲۰۰۴، تغییر طراحی اسکناس ۵۰ دلاری

تغییر طراحی اسکناس‌ها با اسکناس ۵۰ دلاری ادامه می‌یابد که شامل رنگ پس زمینه آبی و قرمز روشن می‌شود. در اسکناس ۵۰ دلاری یک نخ امنیتی تعبیه شده است که با قرار گرفتن در مقابل اشعه UV به رنگ زرد می‌درخشد. با قرار گرفتن در مقابل نور، تصویر پس زمینه‌ای از رییس جمهور گرانت از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. علاوه بر این، عدد ۵۰ گوشه پایین سمت راست اسکناس تغییر رنگ می‌دهد.

تاریخچه دلار امریکا

سال ۲۰۰۶، تغییر طراحی اسکناس ۱۰ دلاری

اسکناس ۱۰ دلاری طرح جدید، پس زمینه‌ای به رنگ نارنجی، زرد و قرمز ملایم دارد. در اسکناس ده دلاری یک نخ امنیتی تعبیه شده که در مقابل اشعه UV به رنگ نارنجی می‌درخشد. هنگامی‌که اسکناس مقابل نور قرار می‌گیرد، تصویر پس زمینه‌ای از الکساندر همیلتون وزیر خزانه‌داری از دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. به علاوه عدد ۱۰ گوشه پایین سمت راست اسکناس تغییر رنگ می‌دهد.

سال ۲۰۰۸، تغییر طراحی اسکناس ۵ دلاری

اسکناس ۵ دلاری طرح جدید پس زمینه‌ای به رنگ خاکستری و بنفش روشن دارد. در اسکناس ۵ دلاری نخ امنیتی تعبیه شده که با قرار گرفتن در مقابل اشعه UV به رنگ آبی می‌درخشد. در اسکناس ۵ دلاری، دو متن پس زمینه وجود دارد که با قرار گرفتن در مقابل نور از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است. در سمت چپ تصویر سه عدد ۵، به‌صورت عمودی و در فضای خالی سمت راست تصویر، یک عدد ۵ بزرگ جا داده شده است.

سال ۲۰۱۳، تغییر طراحی اسکناس ۱۰۰ دلاری

اسکناس ۱۰۰ دلاری طرح جدید در اولین تغییر طراحیش از سال ۱۹۹۶، دارای ویژگی‌های امنیتی جدیدی از جمله روبان امنیتی سه بعدی و جوهر قابل تغییر رنگ شد. اسکناس ۱۰۰ دلاری طرح جدید، همچنین شامل تصویر پس زمینه‌ای از بنجامین فرانکلین است که با قرار گرفتن در مقابل نور، از هر دو طرف اسکناس قابل مشاهده است.

تاریخچه دلار امریکا

پس از بررسی تحولات دلار آمریکا شایان ذکر است که دلار آمریکا در چند دهه اخیر واحد استاندارد محاسبه در بازارهای بین‌المللی برای کالاهایی چون نفت و طلا قرار گرفته است.

ميزان اسکناس دلار در گردش در سطح جهان در سال ۱۹۹۵، ۳۸۰ ميليارد بود و در سال ۲۰۰۴ به هفتصد ميليارد رسید. بيش از دو سوم دلارهای چاپ شده در خارج از آمریکا رايج هستند و حتی بسیاری از کشورهایی که با آمریکا ارتباط ندارند، محصولات خود را بر حسب دلار قیمت‌گذاری می‌کنند. در پاره‌اي از مناطق جهان، به نظر مي‌رسد دلار آمریکا جاي پول ملي را گرفته‌ باشد و در مناطقی از جهان، دلار بورسي شده‌ و مطابق سهام، خريد و فروش می‌شود.

نویسنده :
انتشار : ۳۰ خرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (1)

  1. سلام و سپاس
    آیا مقاله ای درباره سری چاپ و سریال های دلار آمریکا و نیز توجه به این نکات در هنگام خرید دلار، منتشر کرده آید تا مطالعه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 1 =

کانال تلگرام