صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۷
021 54506

اگر شما هم مانند بیشتر مردم باشید حتما وقت، انرژی و پول زیادی صرف حرفه‌ خود می‌کنید؛ و می‌دانید که پیشرفت در آن حرفه، نیاز به تلاش مستمر و گاهی طاقت‌فرسا دارد. با وجود تمام این سرمایه گذاری‌هایی که کرده‌اید، نباید اجازه دهید چند عادت بد شما را از نردبان ترقی پایین بکشد. در این مقاله با ۹ عادت غیر حرفه‌ای آشنا می‌شوید که می‌تواند موقعیت شغلی شما را با خاک یکسان کرده و در حالی که رقبا هفت شهر موفقیت را گشته‌اند، شما همچنان اندر خم یک کوچه باقی بمانید.

۱. رعایت نکردن جانب اختصار در ایمیل‌ها

بله می‌دانیم که مکاتبات الکترونیک سریع و گاه به گاه هستند، اما این نوع مکاتبات هم برای خودشان قوانینی دارند. نوشتن ایمیل‌های طولانی، به موقع پاسخ ندادن به ایمیل‌ها، نوشتن کل ایمیل با حروف بزرگ (در مورد نامه‌های انگلیسی)، نادیده گرفتن آغاز و پایان مناسب، رسمی نبودن و عدم تشکر، همگی از چراغ قرمز‌های ارسال ایمیل هستند. پس سعی کنید از این عادت غیر حرفه‌ای تا جای ممکن اجتناب کنید.

۲. استفاده از دستور زبان دوران ابتدایی

حتما شما هم تا به حال با کسی رو به رو شده‌اید که طرز صحیح استفاده از دستور زبان را بلد نباشد. اعتماد کردن به کار کسی که در حرف زدن و نوشتن عادی هم تبحر ندارد، به سختی اتفاق می‌افتد و فرد را بی‌سواد جلوه می‌دهد. می‌توانید با مرور کردن اصول استفاده صحیح از دستور زبان، ارتقاء دانش خود در نحوه‌ي ارتباط برقرار کردن و مکاتبه و همچنین نمونه‌خوانی متونی که می نویسید، تصویر حرفه‌ای‌تری از خود در ذهن مخاطب ایجاد کنید.

۳. بد لباس و شلخته بودن

گرچه امروزه محیط‌های کار خیلی حالت رسمی ندارند، اما این باعث نمی‌شود کسی با لباس راحتی پشت میز کارش بنشیند. اگر لباس‌های رسمی را با لباس مهمانی اشتباه بگیرید، پیراهن‌ها و شلوار‌های چروک و گشاد بپوشید و یا پاچه‌ شلوارتان زمین را جارو کند، این یعنی شما یک فرد بد لباس و شلخته هستید. به اصول لباس پوشیدن مثل سالم بودن، اندازه بودن، تمیزی، مناسب فصل بودن و تناسب آن با محیطی که در آن قرار دارید، توجه کنید.

۴. یک ریز سوال کردن

سوال پرسیدن تا یک جایی خیلی کار هوشمندانه‌ای است؛ اما وقتی با پرسش‌های ریز و درشت از مرز نامرئی آن بگذرید، دیگر به مته‌ای روی مخ مدیرتان تبدیل می‌شوید. وقتی وظیفه‌‌ای جدید یا مجموعه‌ای از مسئولیت‌های متفاوت به شما محول می‌شود، سعی کنید این عادت غیر حرفه‌ای را کنار گذاشته، از قبل تمام اطلاعات لازم را کسب کرده و بقیه‌ کار را با خلاقیتتان پیش ببرید.

عادت غیر حرفه‌ای

۵. همیشه تأخیر داشتن

اینکه همیشه برای حضور در محل کار یا جلسات تأخیر داشته باشید اصلا نشانه‌ی باکلاس بودن شما نیست، بلکه نشان می‌دهد برای تعهدات حرفه‌ای خود، وقت همکارانتان و در کل شغل خود ارزش قائل نیستید. با وقت‌شناس بودن و یا حتی بهتر از آن، چند دقیقه زودتر حضور یافتن، از تصویر حرفه‌ای خود محافظت کنید.

۶. باند بازی در محیط کار

تقریبا تمام محیط‌های کار تا حدودی از باند بازی رنج می‌برند. باند بازی باعث وجود دو ریسک می‌شود: اول اینکه حواس شما را از جنبه‌های اصلی شغلتان، مثل داشتن عملکردی خوب، یادگیری مداوم و پیشرفت شغلی پرت می‌کند. دوم اینکه، امکان دارد جانب اشتباهی را بگیرید و از عواقب مستقیم و غیر مستقیم آن متضرر شوید. پس سرتان به کار خودتان باشد و از این گاف‌ها ندهید.

۷. عدم رعایت آداب غذا خوردن

صرف شام با مشتری، جلسات ناهار و صبحانه، همگی جزئی از زندگی کاری مدرن و فرصتی برای نمایش پیراستگی حرفه‌ای شماست. اگر مثل خرسی که تازه از خواب زمستانی برخواسته غذا می‌خورید، وقت آن رسیده که آداب غذا خوردن با دیگران را یاد بگیرید و یک فرد با پرستیژ به نظر برسید.

عادت غیر حرفه‌ای

۸. بد دهانی کردن

گاهی جا می‌افتد که از حرف‌های نامناسب برای شوخی و خنده استفاده می‌کنند. اما همانطور که می‌دانید، بد دهانی در تمام محیط‌های کاری باعث محدود شدن روابط فرد و تنزل درجه شغلی می‌شود. حتی اگر استفاده از کلمات نابجا در محیط کارتان یک امر معمولی باشد، باز هم استفاده از آن‌ها نشان می‌دهد که شما مهارت کافی برای به‌کار بردن کلمات خوب و زبان محترمانه را ندارید. در ضمن، معمولا اینطور به نظر می‌رسد که افراد بددهان خیلی زودتر عصبانی می‌شوند و قادر به انجام کار تیمی سازنده نیستند. این عادت غیر حرفه‌ای را این روزها خیلی‌ها دارند، که برای پیشرفت خود باید هرطور شده آن را کنار بگذراند.

۹. غم و غصه را به سر کار بردن

چطور می‌توانید داستان‌های غم‌انگیز جدایی‌های ناگهانی، بازداشت شدن‌های ناعادلانه و مشکلات بانکی‌تان را بدتر کنید؟ آن‌ها را سر کار آورده و با همکارانتان در میان بگذارید تا اخراج شوید. اینکه همیشه موضوعات شخصی خود را به محل کار بیاورید، نشان می‌دهد شما تمرکز حرفه‌ای لازم را روی کارتان ندارید. سعی کنید غمنامه‌های خود را برای دوستان صمیمی تعریف کنید و فقط خارج از محیط کار در موردشان صحبت کنید. متاسفانه این عادت غیر حرفه‌ای بیشتر در خانم‌های شاغل دیده می‌شود.

نویسنده :
انتشار : ۶ اردیبهشت ,۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + هفده =

کانال تلگرام