صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

تغییر شاخص‌های بازار افت و خیزی بعضا غیرقابل پیش‌بینی دارند. برای مدتی ماندگار و طولانی نمی‌توان روی روند پیش‌بینی هیچ شاخصی سرمایه‌گذاری به عمل آورد. از همین رو، باید به صندوق‌هایی مانند صندوق معکوس هم توجه کرد. صندوق معکوس نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مبتنی بر شاخص است که با فهرست ثابت سرمایه‌‌گذاری‌ها ارتباط دارد و می‌توان از تأثیرات تغییرات آن بر صندوق قابل معامله در بورس بهره برد.

برای بررسی صحیح تغییرات بازار و اثرات آن بر صندوق قابل معامله در بورس باید دقت کرد که صندوق‌های معکوس، با تغییر چه شاخص‌هایی در زمان افت و نزول بازار قادر به تولید سود هستند. در واقع شاخص‌های مرتبط با این صندوق‌ها که نوعی خاص از صندوق قابل معامله در بورس هستند، با افت بعضی شاخص‌ها، اعلام آمادگی شرایط برای سرمایه‌گذاری سودآور حاصل از شرایط را نوید می‌دهند.

توجه و دقت لازم در سرمایه‌گذاری‌های صندوق قابل معامله در بورس

صندوق قابل معامله در بورس

صندوق‌های معکوس می‌توانند نقش بسیار مهمی در جایگاه و شکل‌گیری سبد سهام داشته باشند. حتی اگر انتظار افت و تغییرات نزولی بازار در پیش‌بینی‌های کوتاه‌مدت شما وجود داشته باشد، هم‌چنان این افت مقطعی می‌تواند منجر به سودآوری چشم‌گیری برای‌ شما باشد. در حقیقت با الگو گرفتن از مسیرهای گذشته تغییر شاخص‌ها در بورس و بازار و سرمایه‌گذاری‌هایی که در وضعیت افت بازار صورت گرفته است، می‌توان دست به اقداماتی متضاد و سودآور زد.

پس استفاده از این نوع از صندوق قابل معامله در بورس یعنی صندوق‌های معکوس باید با دقت فراوانی صورت بگیرد. زیرا هر گونه تغییر مسیر بازار خارج از روال پیش‌بینی شده نزول که در نظر داشته‌اید، باعث شکست سرمایه‌گذاری‌های شما خواهد شد. در این نوع از سرمایه‌گذاری و به کمک شاخص‌های قبلی در صندوق‌های معکوس شما می‌توانید به هم‌بستگی‌های منفی و نقاط ضعف قبلی پی ببرید و به کمک این داده‌ها و تحلیل و رسیدن به اطلاعات روندهای گذشته، ساز و کاری بر اساس نزول ترتیب بدهید. پس هر گونه تغییر رو به رشد در شاخص‌ها به ضررتان تمام خواهد شد.

۱. صندوق قابل معامله در بورس SPDN

برای بیشتر سرمایه‌گذاران آمریکایی، سازمان اعتبارسنجی اس اند پی ۵۰۰، منبع مناسبی برای فعالیت در بازار بورس است. پیش‌بینی روند سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت بر اساس اطلاعات این سازمان، با استقبال گسترده آمریکایی‌ها در بازار مرتبط است. این منبع اطلاعاتی هم عامل دیگری است که می‌تواند به شما در هنگام افت بازار ایده سرمایه‌گذاری و نوید رونق در صندوق قابل معامله در بورس بدهد.

۲. صندوق داگ (DOG)

داگ (DOG) گزینه دیگری برای سرمایه‌گذارانی است که با افت بازار خواهان سرمایه‌گذاری پرسود و رو به رشد در زمینه صندوق قابل معامله در بورس هستند. داگ ای.اف.تی، دارای همبستگی منفی با میانگین صنعتی داو جونز است. اطلاعاتی که می‌توان از این شاخص اقتصادی به دست آورد، دقیق‌تر از اطلاعات دریافتی از اس اند پی خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

۱۰ سوال رایج درباره سرمایه گذاری در بورس

علاوه بر تغییرات منفی آن و تأثیر مثبت بر روند فعالیت‌های صندوق قابل معامله در بورس، این صندوق می‌تواند سرمایه‌گذاران را از نوسانات بازار هم به خوبی مطلع کند. در واقع می‌توان به آن به چشم منبعی مناسب، برای اطلاع یافتن از اوضاع بازار نگاه کرد. در سرمایه‌گذاری‌های کوتاه‌مدت قابل استفاده است و در سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت هم می‌توان روی داده‌های آن حساب کرد.

۳. پی‌اس‌کیو

صندوق قابل معامله در بورس

همه سرمایه‌گذاران از اطلاعات دو شاخص برای سرمایه‌گذاری بهره نمی‌برند. نزدک۱۰۰، شاخص دیگری در بازار سهام است که اطلاعات بزرگ‌ترین ۱۰۰ شرکت غیرمالی را در اختیار می‌گذارد. وجود شرکت‌هایی مانند اپل، فیسبوک و آمازون این شاخص را مهم و تأثیرگذار می‌کند.

بیشتر بخوانید:

بورس طلا و نقره؛ نگینی درخشان در بازار سرمایه گذاری

شاخص نزدک۱۰۰، امسال رشدی ۲۸ درصدی داشته است، شاید فکر کنید که این رشد، همان‌طور که در مسیر رشد تحرکاتی موافق از خود نشان می‌دهد، در صورت افت و افول بازار هم شکست‌های سنگینی تحمیل می‌کند. در این صورت باید به پی‌اس‌کیو مراجعه کنید. یعنی صندوقی که برخلاف مسیر و روند نزدک کار می‌کند. همان‌طور که عنوان شد تغییرات نزدک با بازار هم‌سو است در حالی که این موضوع برای پی‌اس‌کیو دقیقا برعکس است.

 ۴. تی‌‌وای‌بی‌اس

اگر بیشتر تمایل به سرمایه‌گذاری با اوراق قرضه دارید و ارواق قرضه را به سهام ترجیح می‌دهید، بهتر است از این صندوق یعنی تی‌وای‌بی‌اس استفاده کنید. این صندوق هم روندی برعکس بازار دارد. اما بر خلاف سایر صندوق‌هایی که تحرکاتی برخلاف بازار دارند، سرمایه‌گذاری در این زمینه چشم‌انداز بلندمدت‌تری در اختیار می‌گذارد و برای سال آینده میلادی که نرخ سودها افزایش می‌یابد، گزینه مناسب‌تری برای سرمایه‌گذاری است.

۵. ای‌یو‌ام

صندوق سرمایه‌گذاری معکوس

بیشتر بخوانید:

سرمایه گذاری در بورس توسط نسل هزاره؛ راهی برای ثروتمند شدن

اگر نسبت به بازارهای جهانی نگران هستید و رقابت با آن‌ها را بیشتر از سهام پیگیری می‌کنید، باید به ای‌یو‌ام توجه کنید. این صندوق به بازارهای نوظهور و تازه ایجاد شده می‌پردازد. با نگاهی دقیق‌تر مشخص می‌شود که البته منظور از بازارهای نوظهور بازارهایی از این قبیل در کشورهایی نظیر کانادا و آلمان نیست، بلکه این شاخص مربوط به بازارهای نوظهوری در کشورهای چین و هند است.

احتمال بازگشت سرمایه و رشد سرمایه‌گذاری در چنین بازارهایی بسیار بیشتر است و اگر خواهان سرمایه‌گذاری در نواحی پرخطرتر و چالش‌برانگیزتر بازار هستید، این بازارها توصیه نمی‌شوند.

۶. چین و صندوق قابل معامله در بورس چاد

چاد (CHAD) به تنهایی و بلامنازع در بازار سهام چین می‌درخشد. استراتژی چاد، برگرفته از فعالیت‌های فهرستی ۳۰۰ تایی از شرکت‌های مشغول در شانگهای و شن‌ژن است. برخلاف شرکت‌هایی که تمرکز فعالیت‌شان در تایوان و سایر کشورها است، بازار فعالیت این صندوف صرفا خانگی و در چین است و با افت شاخص سی.اس.آی ۳۰۰ دچار رشد و صعود می‌شود.

۷. اس‌ای‌اف

اگر مهم‌ترین و اصلی‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری‌تان مبتنی بر بخش‌بندی خاص و فارغ از ناحیه جغرافیایی و منطقه‌ای شکل می‌گیرد، از تغییرات منفی و بحران‌های بین‌المللی مالی در امان نخواهید بود. در این صورت بهترین پیشنهاد برای شما صندوق اس‌ای‌اف است. این صندوق در مقابل شرکت‌های مالی مانند سازمان بانکی آمریکا، جی‌اس‌ام‌اس قد علم می‌کند و به مقابله با آن‌ها می‌پردازد.

۸. دی‌دی‌جی، پشتوانه‌ای مناسب

صندوق سرمایه‌گذاری معکوس در بورس

در سال‌های اخیر بسیاری از سرمایه‌گذاران با مشاهده نوسانات در بازار نفت، به این صندوق روی آورده‌اند. این صندوق به منظور بازگشت و واکنشی متقابل نسبت به شاخص نفت و گاز داو. جونز آمریکا طراحی شده است. اگر سرمایه‌گذاری در مسیری برای مقابله با نوسانات بازار نفت و گاز مورد نظر شما باشد، سرمایه‌گذاری و فعالیت به کمک این صندوق پیشنهاد مناسبی است.

۹. دی‌جی‌زد و بازار طلا

این صندوق برای کسانی مناسب است که بازار طلا را به سهام ترجیح می‌دهند. البته فعالیت در دی‌جی‌زد بیشتر از این که به صندوق قابل معامله در بورس شباهت داشته باشد به بازار اوراق قرضه مرتبط است. علت این موضوع این است که فعالیت‌ها در این بازار بیش از این که متکی به قیمت و معاملات فعلی طلا متمرکز باشد، به پیش‌بینی‌های قیمت و معاملات در آینده می‌پردازد. با افزایش قیمت طلا، این صندوق هم افت و سقوط نشان می‌دهد.

نویسنده :
انتشار : ۴ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 5 =

کانال تلگرام