صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷
021 54506

به نظر می‌رسد بازار به گونه‌ای پیش می‌رود تا فضا برای سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ بیش از گذشته مهیا شود. سال ۲۰۱۷ سال بسیار خوبی برای سرمایه‌گذاران سهام بود. در حقیقت مالکیت هر نوع سهامی، با هر اندازه و مقیاسی، احتمالا سود مناسبی را برای مالک آن به ارمغان آورده است.

بازارهای سهام آمریکا عملکرد بسیار خوبی داشته‌اند، به شکلی که شاخص بازار سهام S&P 500 با بیش از ۲۰ درصد روبرو بوده است. از طرف دیگر، بازارهای جهانی عملکرد حتی بهتری نسبت به بازارهای آمریکایی داشته‌اند. برای مثال، شاخص صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بین‌المللی ونگارد در ابتدای سال بیش از ۲۵ درصد و همچنین شاخص صندوق‌های سرمایه‌گذاری iShares FTSE/Xinhua China هم بیش از ۳۷ درصد رشد داشته است.

سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸

اما اگر یک سرمایه‌گذار علاقه‌ای به بازار سهام نداشته است، بیت کوین هم از گزینه‌های بسیار خوب برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۷ بوده است. این ارز دیجیتال تنها در سال ۲۰۱۷ رشدی ۱۵ برابری داشته است. اما در میان این همه موقعیت مناسب برای سرمایه‌گذاری، بسیاری از سرمایه‌گذاران از سرمایه گذاری روی طلا غفلت کرده‌اند.

بازار به گونه‌ای پیش می‌رود که نشان می‌دهد سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ سال پر فروغی را برای سرمایه‌گذاران رقم می‌زند. در این مقاله ۷ دلیل برای این ادعا ذکر می‌کنیم. ما را با نظرات خود همراه کنید.

۱. قیمت جهانی طلا به سطح جدیدی رسیده است

سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸

اولین دلیلی که می‌توان برای مناسب بودن سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ نام برد، رسیدن قیمت این فلز با ارزش به سطح جدید است. از منظر فنی طلا مدت‌ها است که چنین چشم‌انداز خوبی نداشته است. قیمت جهانی این فلز با ارزش طی سال‌های اخیر چند باری به ۱۳۵۰ دلار به ازای هر انس رسیده و از سپتامبر گذشته، یعنی آخرین باری که چنین قیمتی پیدا کرده، قیمت طلا بین ۱۲۰۰ تا ۱۲۵۰ دلار ثابت مانده است.

بیشتر بخوانید:

افزایش قیمت طلا در سال ۲۰۱۸ را دست کم نگیرید

اگر هنوز نمی‌شود به طور قطعی افزایش قیمت طلا را پیش‌بینی کرد اما الگوی واضحی که از ثابت ماندن حداقل قیمت طلا پدید آمده است نشان می‌دهد که طلا به سطح جدیدی از قیمت دست یافته است. از طرف دیگر افزایش چند باره قیمت آن به سقف معنادار ۱۳۰۰ دلار نشان می‌دهد که به احتمال زیاد قیمت طلا روز به روز بیشتر هم خواهد شد.

۲. تکانه‌های کوتاه مدت

اما جدا از این سطح قیمتی جدید، تکانه‌های امیدوارکننده‌ای هم در قیمت طلا مشاهده می‌شود. طی شش ماه اخیر قیمت طلا تقریبا ۶ درصد افزایش داشته است. اگرچه نسبت به بازار سهام S&P 500 که ۱۱ درصد رشد داشته عقب‌تر است، اما همچنان رشد قابل توجهی است که هنگام سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ باید در نظر گرفت. از طرف دیگر از دسامبر سال گذشته تا کنون قیمت طلا ۵ درصد رشد داشته، در حالی که شاخص S&P تغییر چندانی نکرده است.

۳. چرخش دارایی

چرخش دارایی‌ها به سمت طلا

بسیاری از سرمایه‌گذاران بازارهای جهانی سهام نسبت به ادامه رشد عالی این بازارها در سال ۲۰۱۸ خوش‌بین هستند، اما این حقیقت که اغلب آن‌ها به فکر جایگزینی برای بازار سهام هستند هم انکار ناپذیر است.

بیشتر بخوانید:

آیا هنوز سرمایه گذاری روی طلا ارزش دارد؟

طبیعی است که سرمایه‌گذار به دنبال کم ریسک‌ترین بازار ممکن برای سرمایه خود بگردد و با رشد قابل توجه قیمت طلا در ابتدای سال جاری عجیب نیست که دارایی‌ها از سرمایه‌گذاری در بازار سهام به سمت سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ چرخش کنند.

۴. تقاضای بالای جهانی برای طلا

جدا از افزایش قیمت طلا و چرخش دارایی‌ها، تقاضایی ساختارمند برای طلا وجود دارد که رفته رفته بیشتر هم می‌شود. برای مثال هند را در نظر بگیرید که واردات طلای این کشور طی سال ۲۰۱۷ به طور شگفت‌انگیزی تقریبا ۶۷ درصد افزایش داشته است.

این کشور پس از چین دومین مصرف‌کننده بزرگ طلا است. بنابراین افزایش تقاضای طلا توسط هند خبر خوبی برای بازار طلا است. در رابطه با چین هم باید گفت که تقاضای طلای این کشور در نوامبر امسال نسبت به همان مقطع در سال پیش از آن نزدیک به ۴۰ درصد افزایش داشته است.

۵. تولید کمتر

استخراج طلا

در طول سال ۲۰۱۷ استخراج طلا بسیار پایین بود به شکلی که در گزارشی که ANZ منتشر کرده است تولید طلا از بحران مالی سال ۲۰۰۸ تا کنون به این اندازه پایین نبوده است. عوامل زیادی بر این تولید کم تاثیر گذار بوده است؛ از جمله این که شرکت‌های استخراج طلا همچون شرکت Freeport McMoRan برخی از معادن طلای خود در اندونزی و آفریقای جنوبی را به دلیل سیاست‌های جدید صنایع و معادن این کشورها تعطیل کرده‌اند.

در هر صورت با استخراج کمتر طلا از دل زمین نسبت به گذشته، سرمایه گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ سود بیشتری را نصیب سرمایه‌گذاران خواهد کرد.

۶. دلار تضعیف شده

طلا در مقابل دلار آمریکا

بیشتر بخوانید:

تاثیر طلا بر ارزش پول رایج کشورهای مختلف

به دلیل این که مواد خام استفاده شده در کالا با دلار قیمت‌گذاری می‌شود، بین قیمت کالاها و دلار آمریکا در جهان رابطه‌ای منفی وجود دارد. اما روند اخیر ارزش دلار حاکی از تضیف ارزش دلار بوده است. در حقیقت شاخص دلار آمریکا طی سه ماه اخیر به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

از طرف دیگر تنها در سال ۲۰۱۷ ارزش جهانی دلار آمریکا ۱۰ درصد سقوط داشته است. همچنین در طولانی‌مدت رابطه‌ای منفی میان قیمت طلا و ارزش دلار آمریکا بر قرار است. افت ارزش دلار فرصت بسیار خوبی برای بالا رفتن قیمت طلا و کاهش ریسک سرمایه گذاری روی طلا ایجاد می‌کند.

۷. ارزهای دیجیتال بازار طلا را بر هم نخواهند زد

طلا و بیت کوین

بیشتر بخوانید:

شاید بیت کوین طلای عصر جدید باشد

تصور نکنید که گسترش سرمایه‌گذاری روی ارزهای دیجیتال طی ماه‌های اخیر تقاضا برای طلا را کاهش داده است. در حقیقت باید به خاطر داشت که تقاضا برای طلا در سال ۲۰۱۷ در حالی افزایش یافت که سال ۲۰۱۷ سال بسیار خوبی برای بیت کوین بود. این اتفاق نشان از مقاومت قابل توجه طلا در مواقع ورود دارایی‌های با ارزش دیگر به بازار است.

از طرف دیگر حتی زمانی بازار سهام Cboe در اواخر سال ۲۰۱۷ معاملات آتی بیت کوین را راه‌اندازی کرد، گزارشی از بانک گولدمن ساکس منتشر شد مبنی بر این که هیچ خروج سرمایه قابل توجهی از بازار طلا به سمت بازار ارزهای دیجیتال از طرف تاجران و سرمایه‌گذاران سازمانی مشاهده نشده است. بنابراین طلا کالایی است که هیچ کالا یا خدمات مدرن جدید قادر به خارج کردن آن از بازار سرمایه‌گذاری نیست.

اگر علاقمند به سرمایه‌گذاری روی طلا در سال ۲۰۱۸ هستید با استفاده از خدمات خرید و فروش انواع سکه‌های بانکی با بالاترین قیمت خرید و پایین‌ترین قیمت فروش در صرافی ستاره سهیل، می‌توانید اقدام به خرید سکه کنید.

انتشار : ۲۰ بهمن ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − ده =

کانال تلگرام