صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷
021 54506

مجموعه افرادی که در یک دوره‌ی معین زمانی با حوادث اجتماعی و سیاسی و اقتصادی مشابه زندگی می‌کنند یک نسل را تشکیل می‌دهند. شاید درباره‌ تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی شنیده‌ باشید، اما شاید ندانید که چه ماجراهایی پشت نسل آن‌ها وجود دارد. اعضای نسل Z در حال حاضر وارد مرحله‌ بزرگسالی می‌شوند و نگرش منحصر به فرد خودشان را دارند. شناخت تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی می‌تواند تاثیرات جالبی در اقتصاد داشته باشد. در این مقاله می‌خواهیم شما را با ۷ تفاوت جالب بین این دو نسل آشنا کنیم.

نسل Z و نگرش محافظه کارانه‌ در امور مالی

یکی از تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی این است که نسل Z که در حال حاضر به سن بلوغ رسیده‌اند، نسبت به پول نگرش محافظه‌ کارانه‌تری دارند. شاید به این دلیل باشد که نسل Z در زمان نا آرامی‌های ناشی از حملات ۱۱ سپتامبر و فروپاشی بخش‌های مالی بعد از آن رشد کرده‌اند. نسل Z در حال حاضر ۱/۲۹ درصد کارت اعتباری دارند؛ در حالی که نسل گذشته ۲/۰۲ کارت اعتباری داشتند.

نسل Z و سازگاری بیشتر با تکنولوژی

یکی از تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی این است که نسل Z در زمینه‌ تکنولوژی بسیار باهوش هستند و هویت آن‌ها به اینترنت وابسته است. این نسل باید خودشان را با سرمایه‌داری و بانکداری آنلاین، استفاده از برنامه‌های پرداخت از طریق موبایل و فناوری‌های مشابه سازگار کنند. البته ترس از کمبود اطلاعات راجع به تکنولوژی، آن‌ها را محتاط‌تر کرده است. این نسل هیچ پیش‌زمینه و خاطره‌ای از حوادث مربوط به فناوری در اواخر دهه ۱۹۷۰ نداشته و برای همین با خیال آسوده‌تری به سرمایه‌گذاری می‌پردازند.

سازگاری بیشتر نسل Z با تکنولوژی

نسل Z و ثبات شغلی

شواهدی وجود دارد که این نسل به دنبال اصول استوار و عمل‌گرایانه هستند. این نسل ممکن است نسبت به نسل قبلی کم‌تر اقدام به کار آفرینی کند و بیشتر روی ثبات و کسب در‌آمد برای جلوگیری از تنش‌های مالی تمرکز کند و اعتقاد دارند برای رسیدن به موفقیت باید تجربه‌های کاری خوبی به دست آورد.

مقاله‌های مرتبط:

توجه کم‌تر نسل Z به دوران بازنشستگی

تنها در صورت وجود نسل قدیمی هزاره ممکن است که نسل جدید (Z) روی صرفه‌جویی در بازنشستگی تمرکز کند. یک مطالعه از مرکز تحقیقاتی Generation Kinetics نشان می‌دهد که حدود ۱۲ درصد از نسل Z دارای حساب پس‌انداز دوران بازنشستگی هستند. عده‌ای تحت تاثیر والدین خود مجبور به ذخیره برای دوران بازنشستگی می‌شوند.

در حال حاضر بیش‌ از یک نفر از هر پنج نفر، از سن ده سالگی حساب پس‌انداز بازنشستگی دارند و این وجه تمایز، یکی از تفاوت‌های نسل هزاره و نسل Z در مدیریت امور مالی است.

وفاداری نسل هزاره نسبت به نام تجاری

از تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی این است که نسل هزاره تلاش زیادی برای تغییر نام تجاری از اپل به اندروید انجام داده است. اما نسل Z معمولا به یک نام تجاری وفادار نیست. یک مطالعه از طرف آی بی ام نشان می‌دهد که دو سوم جوانان این نسل ترجیح می‌دهند که از محصولات با کیفیت بالا، بدون توجه به برند آن استفاده کنند.

نسل Z و بدهی های دانشجویی

فروشگاه‌های هوشمند نسل Z

از دیگر تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی این است که نسل جدید به دلیل هوش بالای مربوط به فناوری اینترنت، معمولا به دنبال اطلاعات فروشگاه‌ها و ارزیابی محصولات آنلاین آن‌ها هستند. تحقیقات MarketingProfs نشان می‌دهد که بیش از نیمی از مردم نسل Z قبل از خرید درباره‌ی محصولات مورد نظر خود از طریق یوتیوب و سایر وب‌سایت‌ها تحقیق می‌کنند .

نسل Z غرق در بدهی‌های دانشجویی

یکی دیگر از تفاوت‌های نسل هزاره با نسل Z در مدیریت امور مالی این است که دو سوم از نسل قدیمی هزاره می‌گویند که حدود ۱۰ هزار دلار بدهی مربوط به وام‌های دانشجویی دارند. این واقعیت موجب شده است که این نسل راجع به ارزش و کیفیت آموزش عالی بررسی بیشتری کند. یک نظر سنجی در Adecco نشان داده است که ۲۱ درصد از نسل Z نسبت به هزینه‌ تحصیل نگران هستند؛ در حالی که این مقدار برای نسل هزاره ۱۳ درصد است و نسل Z تمایل کمتری به پیشرفت تحصیلی دارند.

نویسنده :
انتشار : ۱۷ مرداد ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + 1 =

کانال تلگرام