صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

برخورد با پول یکی از مهم‌ترین نکاتی است که می‌تواند آینده مالی افراد را مشخص کند. همه ما باید با ویژگی‌های شخصیتی خود آشنا شویم؛ به ویژه وقتی پای پول و هزینه‌ها به میان می آید. جدا از اینکه شما در وضعیت مالی خوبی هستید یا نه، این خصوصیات گاهی می‌تواند مانع رسیدن به اهداف مالی‌ شما شود. خوشبختانه ویژگی‌های شخصیتی شما، هر نوعی که باشد، راه‌هایی برای اینکه مطمئن شوید از اهداف خود عقب نیستید وجود دارد. در این مقاله قصد داریم شما را با شش نوع تیپ شخصیتی آشنا کنیم که ممکن است جلوی موفقیت مالی‌ شما را بگیرد یا باعث موفقیت شما شود.

چه افرادی در برخورد با پول مشکل دارند؟

تیپ‌های شخصیتی مختلفی هستند که برای برخورد با پول و درآمد خود مشکل دارند. در واقع این افراد نمی‌دانند که چطور باید درآمد خود را خرج کنند و چطور باید پس‌انداز کنند. در این مقاله سعی می‌کنیم افرادی که در برخورد با پول مشکل دارند بر اساس نوع شخصیت به شما معرفی کنیم. شاید شناختن این خصوصیت‌های اخلاقی بتواند شما را در برخورد بهتر با درآمد و سرمایه زندگیتان روشن‌تر کند.

افراد ولخرج

این نوع شخصیت ممکن است از کارت‌های اعتباری خود بیش از اندازه استفاده کند. متاسفانه این ویژگی می‌تواند منجر به بدهی‌های زیاد شده و مانع از موفقیت مالی این افراد شود. اگر شما اهل صرفه‌جویی نباشید، به آینده‌ مالی خود کمکی نمی‌کنید. برای جلوگیری از ولخرجی باید مخارج خود را اولویت‌بندی کنید.

افراد ریسک پذیر

شاید شما هم مایل باشید که با پول خود ریسک کنید. ریسک بالا ممکن است به سود بالاتر هم منجر شود. ولی این ریسک‌ها ممکن است دست شما را در پوست گردو بگذارد و منجر به ضرر مالی هم بشود. به عنوان مثال اگر شما با وام مسکن موافقت کنید به این معنی نیست که حتما از عهده‌ پرداخت آن بر می آیید؛ ممکن است کالایی را بخرید یا سرمایه‌گذاری‌ بیش از میزان بودجه خود انجام دهید. داشتن تعادل مناسب در هزینه‌ها می‌تواند میزان این خطر‌ها را کاهش دهد و در طولانی مدت باعث موفقیت مالی شما شود.

مدیریت مالی

افراد طفره رو

شاید شما هم این جمله را شنیده‌اید که کار امروز را به فردا واگذار نکن. اگر مسئولیت‌های خود را نادیده بگیرید، سرنوشت بدی در انتظار موقعیت‌های مالی شما است. تاخیر در پرداخت‌ها و انتظار پس‌انداز در دوران بازنشستگی و انباشتن صورت‌حساب‌ها و عقب انداختن اهداف مالی، از نمونه‌ ویژگی‌های افرادی است که از زیر بار مسئولیت‌های مالی شانه خالی می‌کنند. بهتر است در طول روز یا هفته ساعت‌هایی را به منظور بررسی امور مالی و نحوه برخورد با پول اختصاص بدهید و حتی می‌توانید پرداخت‌های خود را به صورت اتوماتیک انجام دهید.

افراد نا‌آگاه و کم سواد

این تیپ شخصیت کسانی است که کاملا بدون سواد و دانش هستند و هیچ علاقه‌ای هم به یادگیری مسائل ندارند. ذهنیت آن‌ها این است که فقط یک بار به دنیا می آیند و زندگی می‌کنند و بنابراین باید همه‌‌ پول‌های خود را سریع خرج کنند.

مقاله‌های مرتبط:

بهتر است به وسیله‌ منابع اطلاع‌رسانی خارجی، آگاهی‌های مالی خود را تقویت کنید. یاد بگیرید که چه طور به پول احترام بگذارید و از آن به نفع خود استفاده کنید. همیشه وبلاگ‌ها و مقالات مربوط به امور مالی را مطالعه کنید و یاد بگیرید چه طور امور مالی را مدیریت کنید. این کار خیلی هم خسته کننده نیست.

مدیریت مخارج و درآمد

افراد بدبین

بر خلاف شخصیت ریسک پذیر، شخصیت بدبین ممکن است به دلیل ترس از خطرات، هیچ اقدام مالی‌‌ را انجام ندهد. چنین شخصیتی مایل به پس‌انداز برای دوران بازنشستگی نیست؛ چون اصلا نمی‌خواهد فکر کند که زمان بازنشستگی هم می‌رسد. شخص بدبین به هیچ وجه مایل به سرمایه‌گذاری در بازار یا خرید خانه نیست، در حالی که در نظر گرفتن این ملاحظات ممکن است احساس امنیت بیشتری را در آن‌ها ایجاد کند. آن‌ها با محروم کردن خود از پیشرفت مالی، شانس موفقیت‌های بزرگ را از دست می‌دهند.

افراد بخشنده

بسیاری از افراد برای کسب شادی و آرامش برای خود خرید می‌کنند؛ اما عده‌ای این آرامش و شادی را در خرید برای عزیزان و خانواده‌ خود می‌دانند. البته این ویژگی بدی نیست و شما این هزینه را برای شادی‌ خود انجام می‌دهید. ولی باید منطقی هم باشید. اگر شما فرد بخشنده‌ای هستید، باید بودجه‌ خود را برای خرید هدیه‌ها طبقه‌بندی است. باید مطمئن شوید مقدار هزینه‌ای که می‌کنید، شما را از اهدافتان دور نمی‌کند.

نویسنده :
انتشار : ۱۹ اردیبهشت ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =

کانال تلگرام