صرافی ستاره سهیل
شنبه ۲۹ دی ۱۳۹۷
021 54506

بیت کوین، نه تنها پیشگام و بانی به راه افتادن موجی از ارزهای رمزپایه و ساخته شده بر اساس شبکه‌ای غیر متمرکز و همتا به همتا بود، بلکه اکنون به عنوان استانداردی قطعی برای طراحی ارزهای رمزپایه به شمار می‌رود. ارزهایی که از بیت کوین الگوبرداری شده‌اند را «آلت کوین» (Altcoin) می‌نامند، که تلاش می‌شود به عنوان نسخه‌های اصلاح‌شده یا ارتقا یافته از بیت کوین، به بازار معرفی شوند. اگرچه معدن‌کاوی این ارزها آسان‌تر از بیت کوین است، اما معایبی مانند ریسک بالا به علت سیال بودن پایین، پذیرفته‌شدن در بازار و نزول بها هم در مورد آن‌ها وجود دارد. در این مقاله به بررسی ۶ ارز رمزپایه می‌پردازیم که از بین ۷۰۰ مورد مشابه انتخاب شده‌اند.

۱. لایت کوین (Litecoin)

«لایت کوین» (LTC) در سال ۲۰۱۱ رونمایی شده و جزو اولین ارزهای رمزپایه‌ای بود، که با الگو گرفتن از بیت کوین ساخته شد و اغلب آن را نسخه‌ نقره‌ای بیت کوین‌های طلا می‌دانستند. این ارز توسط «چارلی لی»، فارغ‌التحصیل داتشگاه MIT و یکی از مهندسان سابق «گوگل» ساخته شد. اساس لایت کوین یک شبکه‌ پرداخت جهانی منبع باز (Open Source) است که توسط هیچ قدرت مرکزی کنترل نمی‌شود و از «scrypt» به عنوان پروتکل خود استفاده می‌کند، که می‌تواند با کمک CPU‌های سمت کاربر، رمزگشایی شود. گرچه لایت کوین در بسیاری از جهات به بیت کوین شبیه است، اما میزان سرعت بلوک‌سازی در آن سریع‌تر بوده و از این رو، تاییدیه‌ تراکنش را سریع‌تر ارائه می‌دهد. به‌جز برنامه‌نویسان، تعداد زیادی از بازرگانان هم این ارز را می‌پذیرند.

ارزهای رمزپایه

۲. اتریوم (Ethereum)

اتریوم (ETH) که در سال ۲۰۱۵ ساخته شده، یک پلتفرم نرم‌افزاری غیر متمرکز است که امکان ساخت و اجرای «قراردادهای هوشمند» و «اپلیکیشن‌های توزیع‌ شده» (DApp) را بدون هرگونه اختلال در کارکرد، کلاهبرداری و کنترل یا دخالت اشخاص ثالث، فراهم می‌کند. اتریوم سال ۲۰۱۴ یک طرح پیش‌فروش برای توکن‌های رمزگذاری شده‌ خود تحت نام «اتر» اجرا کرد، که با استقبال فراوانی رو به رو شد. اپلیکیشن‌ها در اتریوم بر روی همین توکن‌ها اجرا می‌شوند. اتر مانند وسیله‌ای برای جابه‌جایی در سراسر پلتفرم اتریوم است و مورد توجه بسیاری از برنامه‌نویسانی است که به دنبال ساخت و اجرا اپلیکیشن‌های خود در درون اتریوم هستند. طبق مستندات اتریوم، از اتر می‌توان برای کدنویسی کردن، غیر متمرکز ساختن، ایجاد و امنیت و مبادله‌ هرچیزی استفاده کرد. به دنبال حمله به DAO در سال ۲۰۱۶، اتریوم به دو بخش اتریوم (ETH) و اتریوم کلاسیک (ETC) تقسیم شد. سرمایه‌‌ اتریوم در بازار حدود ۴۶/۴ میلیارد دلار است که دومین رتبه را، بعد از بیت کوین، در میان ارزهای رمزپایه به خود اختصاص داده است.

ارزهای رمزپایه

۳. Zcash

زی‌کش (ZEC) یکی دیگر از ارزهای رمزپایه غیرمتمرکز و منبع باز است که در نیمه‌ دوم سال ۲۰۱۶ رونمایی شد و توانست اعتماد خیلی‌ها را جلب کند. توصیفی که Zcash از خود می‌کند این است که «اگر بیت کوین برای پول مثل http است، Zcash مثل https است» که اشاره به امنیت بسیار بالای ‌آن دارد. Zcash به مشتریان خود قول حفظ حریم شخصی و شفافیت انتخابی در تراکنش‌ها را داده است. بنابراین مانند https، پلتفرم Zcash هم ادعا می‌کند که امنیت و حریم شخصی بالایی ایجاد می‌کند که در آن تمامی تراکنش‌ها ثبت شده و در یک زنجیره بلوکی منتشر می‌شود؛ اما جزئیاتی مثل فرستنده، دریافت کننده و مقدار تراکنش به صورت شخصی محفوظ باقی می‌ماند. Zcash به کابران خود امکان انتخاب «تراکنش‌های حفاظت شده» را می‌دهد، که در این روش، محتوا با استفاده از تکنیک رمزنگاری به صورت رمزی درمی‌آید.

ارزهای رمزپایه

۴. Dash

Dash که آن را با نام سکه‌ سیاه هم مي‌شناسند، نسخه‌ مرموزتر بیت کوین است که به علت اجرا شدن روی یک شبکه‌ غیرمتمرکز از مستر کد‌ها، که تراکنش‌ها را تقریبا غیر قابل رهگیری می‌کنند، گمنامی بیشتری به مشتریان ارائه می‌دهد. این پلتفرم که در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی شد، در مدت کوتاهی توانست طرفداران زیادی پیدا کند. این ارز رمزپایه توسط «ایوان دافیلد» ایجاد شد و می‌توان آن را با استفاده از CPU یا GPU معدن‌کاوی کرد. در مارچ سال ۲۰۱۵ نام آن از Dark Coin به Dash تغییر یافت؛ اما این امر تغییری در ویژگی‌های تکنولوژیکی‌ آن مانند Darksend و InstantX ایجاد نکرد.

ارزهای رمزپایه

۵. ریپل (Ripple)

ریپل (XRP) یک شبکه‌ بین‌المللی تسویه‌ بلادرنگ است که به ارائه‌ پرداخت‌های بین‌المللی کم هزینه و آنی می‌پردازد. در سال ۲۰۱۲ در تعریف این سرویس گفته شد که، «ریپل به بانک‌ها امکان تسویه‌ پرداخت‌های بین‌المللی را به صورت فوری، با شفافیت پایانه به پایانه و هزینه‌ کم می‌دهد». ارز ریپل دارای سرمایه‌ ۲۶/۱ میلیارد دلاری در بازار است. ساخت ریپل نیازی به معدن‌کاوی ندارد که این ویژگی باعث انحراف از مسیر بیت‌کوین و آلت کوین‌ها می‌شود. عدم نیاز به معدن‌کاوی باعث کاهش استفاده از نیروی کامپیوتر و به حداقل رساندن تأخیر در شبکه می‌شود. ریپل معتقد است که «ارزش توزیعی، یک روش قدرتمند برای تشویق و تحریک رفتارهای معینی در بازار می‌شود و از این رو در حال حاضر برنامه‌ ما توزیع هر چه بیشتر XRP است».

ارزهای رمزپایه

۶. مونرو (Monero)

مونرو (XMR) یک ارز ایمن، خصوصی و غیر قابل مبادله است. این ارز رمزپایه و منبع باز، در آوریل سال ۲۰۱۴ رونمایی شد و خیلی زود توانست جای خود را در جامعه‌ رمزنگاری باز کرده و طرفداران زیادی برای خود پیدا کند. توسعه‌ این ارز رمزپایه کاملا بر اساس اعانات مردمی و کمک‌های جامعه است. مونرو با تمرکز قوی بر غیر متمرکز‌سازی و پایایی، راه‌اندازی شده و با استفاده از تکنیک‌های خاصی به نام «امضای حلقه‌ای»، به حفظ کامل حریم شخصی می‌انجامد. این تکنیک شامل گروهی از امضاهای رمزنگاری شده شامل حداقل یک امضای واقعی است؛ اما از آنجایی که تمام امضاها معتبر به نظر می‌رسند، نمی‌تواند امضای واقعی را از آن جدا کرد.

ارزهای رمزپایه

حرف آخر

بیت کوین از لحاظ سرمایه‌‌ بازار، تعداد کاربران و محبوبیت همچنان طلایه‌دار ارزهای رمزپایه است. با این وجود، محبوبیت ارزهای مجازی مانند اتریوم و ریپل که بیشتر برای روش‌های تجاری به کار می‌روند در حال افزایش است، و برخی دیگر از آلت‌ کوین‌ها هم، در مقایسه با بیت کوین دارای ویژگی‌های برتر یا پیشرفته تشخیص داده شده‌اند. با این روند رو به رشد، می‌توان گفت که ارزهای رمزپایه آمده‌اند که ماندگار شوند و اینکه کدام یک از آن‌ها در این بازار پر رقابت می‌تواند رهبری را به دست بگیرد فقط به مرور زمان مشخص می‌شود.

نویسنده :
انتشار : ۷ اردیبهشت ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاه ها (3)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × 5 =

کانال تلگرام