صرافی ستاره سهیل
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷
021 54506

پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸ به هیچ‌وجه نمی‌تواند حالت قطعی داشته باشد. این جمله، عبارت معروفی است که تمام کارشناسان اقتصادی و بازار به آن اعتقاد کامل دارند. باید دید و منتظر ماند که وقایع سیاسی مختلف، نظرات و اقدامات دولت‌های گوناگون و حتی عوامل جغرافیایی هم در روند بازار تأثیرگذار خواهند بود.

پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸

کارشناسان خبره معتقد هستند که نتایج گذشته نشانه‌ای قوی از رخدادهای آینده نیستند. البته اثرات ناشی از تحولات گسترده‌ای که در سال ۲۰۱۷ رخ داد، در سال آتی به شکل شدیدتری نمود خواهد یافت.

در ادامه به چند مورد از پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸ پرداخته شده است.

۱. سرمایه‌گذاری در بورس

پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸

بیشتر بخوانید:

۱۰ سوال رایج درباره سرمایه گذاری در بورس

با انتظار سود سهام ۲ درصدی که از میانگین سابق ۴/۴ درصدی پایین‌تر است و رشد ۴ درصدی در درآمد، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه‌گذاری‌ها در بورس به ۶ درصد خواهد رسید. نسبت قیمت به درآمد هم افت را تجربه کرده است و این رقم از ۲۴ به ۲۰ نزول یافته است. بنابراین نرخ بازگشت به بازار بورس از نیمی از نرخ بازگشت در دهه‌های گذشته کم‌تر پیش‌بینی می‌شود.

۲. بازار ایالت متحده آمریکا

پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸ حاکی از این است که بازار ایالت متحده آمریکا هم‌چنان امن‌ترین مکان است. کارشناسان علت این امنیت را در نوآوری‌ها و رشد کارآفرینی در ایالت متحده آمریکا می‌دانند. ضمن این که در بلندمدت سرمایه‌گذاری‌های خانگی درون آمریکا، بازگشت سرمایه خوبی برای سرمایه‌گذاران به ارمغان خواهد آورد.

با توجه به دلایل نام‌برده شده، بازار آمریکا کماکان نسبت به سایر نقاط جهان، مکان امن‌تری برای سرمایه‌گذاری در سال آتی خواهد بود. برای s&p500 نرخ بازگشت در دهه گذشته ۸/۰۴ بوده است. این رقم نسبت به سایر بازارهای غیرخانگی در آمریکا بیشتر است.

۳. اوضاع اوراق قرضه

پیش بینی بازار ۲۰۱۸ اوراق قرضه

در ۱۰ سال آتی پورتفولیوی اوراق قرضه به میزان متوسط نرخ بازده سالانه اوراق قرضه ۳/۱ درصد خواهد رسید. این پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸ بر اساس ساختار سبد سهام اوراق قرضه با سرمایه‌گذاری کلان در بازار آمریکا به دست آمده است. در واقع به نظر می‌رسد که بازده اوراق قرضه افزایش خواهد یافت.

۴. وال استریت

بیشتر بخوانید:

۲ غول وال استریت لایحه مالیاتی دولت ترامپ را مورد انتقاد قرار دادند

وال استریت در سال آتی تحت فشار قرار خواهد داشت. در محیطی پرتلاطم، شرکت‌های وال‌استریت مجبور به رقابت با صندوق‌های قابل معامله در بورس خواهند بود. این اوضاع شرکت‌های حاضر در وال استریت را با چالش‌هایی روبرو خواهد ساخت.

۵. سرمایه‌گذاری مداوم و پایدار

پیش بینی بازار ۲۰۱۸

سرمایه‌گذاری به شکل مداوم و پایدار هم چندان امکان‌پذیر نخواهد بود. در واقع سرمایه‌گذاری پایدار هم شکلی از مدیریت فعالانه است که فعلا در محیطی که پیش‌بینی می‌شود، امکان اجرای آن وجود ندارد. مدیریت فعال به استراتژی مدیریت سبد سهام اشاره می‌کند که مدیر سبد سهام، سرمایه‌گذاری‌های مشخصی با هدف عملکردی بهتر انجام می‌دهد. در مدیریت منفعل، سرمایه‌گذاران انتظار بازده‌ای تقریبا تکرارپذیر و نزدیک به شاخص معیار دارند و اغلب این‌ها در صندوق‌های شاخص سرمایه‌گذاری می‌کنند.

در هر حال پیش بینی بازار در سال ۲۰۱۸ تا حدود زیادی تأثیرپذیر از رخدادهای سال ۲۰۱۷، نظیر ریاست جمهوری دونالد ترامپ و امانوئل مکرون خواهد بود. سیاست‌هایی که این دو فرد در برنامه‌های مدیریتی خود طراحی کرده‌اند، وضعیت بازار را هم بی‌نصیب نخواهد گذاشت. وقایع مختلفی هم در پیش است؛ رویدادهای مهم ورزشی مانند جام‌جهانی و المپیک که بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهند. تمام این موارد نشان از سالی پرتحرک برای بازار و البته چالش‌های پیچیده آن دارند.
نویسنده :
انتشار : ۱۶ آذر ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 2 =

کانال تلگرام