صرافی ستاره سهیل
پنج شنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷
021 54506

کسی را می‌شناسید که به دنبال ثروت و ثروتمند شدن نباشد؟ چرا فقط عده کمی می‌توانند به این متاع دوست داشتنی دست پیدا کنند؟ مگر خون آن‌ها از ما رنگین‌تر است؟ می‌توان گفت که ثروتمند شدن دغدغه حداقل ۹۵ درصد جوانان به طور خاص و ۷۰ درصد انسان‌ها به طور کل است. ثروتمند شدن فقط مثبت فکر کردن با چشمان بسته و لبخندی بر لب نیست. اصولا هیچکس صرفا با بستن چشم‌ها و لبخند زدن پولدار نشده است.

برای پولدار شدن، باید عادت مالی درست داشته باشید

اگر دقت کرده باشید، تمام ثروتمندان عادات مالی مشابهی دارند که به حفظ و توسعه ثروتشان منتهی می‌شود. در واقع بهترین استراتژی مجموعه‌ای از عادات ساده است که اگر به درستی اجرا شوند، نتایج بزرگی به همراه خواهند داشت. چالشی که پیش رو قرار می‌گیرد این است که مسئولیت‌پذیری مالی همیشه هم آنقدر ساده نیست. مثلا وقتی قبض‌ها روی هم جمع می‌شوند و شما احساس می‌کنید توانایی پس‌انداز کردن ندارید، این فکر به ذهنتان خطور می‌کند که شاید اصلا پس‌انداز کردن به شما نیامده است. اما بخشی از ایجاد ثروت یادگیری نظم‌دهی به عادات خرج کردن خود است تا همیشه موجودی‌تان مثبت باشد.
اگر علاقه‌مند به ایجاد ثروت شخصی هستید، پس این مقاله برای شماست. ما روش‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید با کمک آن‌ها عادات مالی مثبتی را در خود ایجاد کرده و به اهداف خود نزدیک‌تر شوید.

۱. هرگز بیشتر از دخلتان خرج نکنید
ثروت

ساده‌ترین گام برای ایجاد ثروت که اکثر مردم با آن دست و پنجه نرم می‌کنند این است که کمتر از درآمد خود خرج کنند. شاید به نظرتان مسخره بیاید اما این حقیقت است که بسیاری از مردم بیش‌تر از درآمد خود خرج می‌کنند و روز به روز به میزان بدهی خود می‌افزایند. در واقع آن‌ها به این امید هستند که بعدا پول بیشتری به دست می‌آوردند و همه‌ي این بدهی‌ها را صاف می‌کنند در صورتی که حقیقت این است که آن‌ها هرچه بیشتر پول دربیاورند، بیشتر هم خرج می‌کنند. پس این عادت بد در آن‌ها باقی مانده و همیشه بیش‌تر از دخل خود خرج می‌کنند.

۲. برای خودتان مالیات تعیین کنید

اگر امسال ناگهان مالیات بر درآمد ده درصد افزایش پیدا کند و مجبور باشید هر ماه این مبلغ را بپردازید، خیلی زود راه جبران این کسری را پیدا می‌کنید تا به میانگین درآمدتان خدشه‌ای وارد نشود. اما وقتی نوبت پس‌انداز کردن می‌رسد، هزار جور بهانه پیدا می‌شود تا خود یا دیگران را قانع کنیم که نمی‌توانیم مبلغی را به صورت ماهانه پس‌انداز کنیم.
برای خودتان یک حساب مجزا از حساب حقوقتان باز کنید و از بخش حسابداری بخواهید که ده درصد از حقوقتان را در آن حساب و بقیه را در حساب معمولی‌تان واریز کنید. فکر کنید که اصلا آن پول را ندارید. بعد از چند سال از خودتان بابت این‌ کار تشکر خواهید کرد.

۳. برای خودتان یک بیمه عمر تهیه کنید

یکی از بهترین کارهایی که جوانان می‌توانند انجام دهند داشتن بیمه عمر است. در این صورت مجبورید هر ماه مبلغی را واریز کرده و هر سال به میزان این واریزی اضافه کنید. در این صورت بعد از گذشت ۲۰ یا ۳۰ سال، مبلغ قابل توجهی پول دریافت می‌کنید که مالیاتی هم شامل آن نخواهد بود.

۴. وارد بازار سهام نشوید
ثروت

اگر شغل روزمره‌تان داد و ستد نیست پس دور بازار بورس خط بکشید. فکر نکنید که از بازار بورس زرنگ‌تر هستید یا این که می‌دانید کدام سهام قرار است رشد خوبی داشته باشد، و کدام یک قرار است سقوط کند. بازار سهام را در بهترین حالت می‌توان به یک بازی قمار تشبیه کرد. در عوض می‌توانید بخشی از پول خود را در سهام شرکت‌هایی سرمایه‌گذاری کنید که می‌دانید نتیجه آن را در آینده برداشت خواهید کرد.

۵. از چند جای مختلف درآمد داشته باشید

حتی موفق‌ترین کارآفرینان دنیا هم برای خودشان درآمد کناره دارند. به قول Warren Buffet:

یک میلیونر متوسط، هفت منبع درآمدی دارد. داشتن چندین جریان درآمدی فقط بخشی از فرآیند است.

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که ببینید چه خدماتی را می‌توانید به مردم ارائه دهید که برایتان ارزش آفرینی به همراه داشته باشد. یکی از نمونه‌های بارز این روش کارآفرین معروف اینترنتی «سام اوونز» (Sam Ovens) است که با فروش دوره‌های آموزشی آنلاین و مشاوره دادن به صاحبان مشاغل، میلیون‌ها دلار درآمد کسب کرده‌است.

۶. خرید اقساطی انجام ندهید

همیشه با همان پولی که دارید خرید کنید. اقساط علاوه بر بار ذهنی، سود اضافه‌ای را هم از جیبتان بیرون می‌کشند. اگر کالایی در نظر دارید، سعی کنید برای داشتن آن صبر کنید. اگر علاقه‌ای به صبر کردن ندارید می‌توانید میزان تلاش‌هایتان را بیشتر کرده و در مقابل از تفریحات و خرج‌های اضافه صرف‌نظر کنید تا در مدت زمان کمتری بتوانید آن چیز را بخرید.

۷. در ابتدای هر فصل و هر سال برای خودتان اهداف مالی تعیین کنید
ثروت

وقتی هدف دارید، تمایل شما برای مسئولانه رفتار کردن نسبت به پول‌هایتان بیشتر می‌شود و دیگر ولخرجی نمی‌کنید. در ابتدای هر سال یک هدف بزرگ برای خود در نظر گرفته و آن را به چهار هدف کوچک‌تر فصلی تقسیم کنید. در این صورت می‌توانید پیشرفت خود را بسنجید. این روش باعث می‌شود هدف بزرگ در ذهن شما قابل دستیابی به نظر برسد.

۸. از قانون ۲۰-۳۰-۵۰ استفاده کنید

بسیاری از کارشناسان مالی توصیه می‌کنند که ۵۰ درصد از درآمد شما باید صرف نیازها (مثل اجاره خانه، خرج‌های ماشین، غذا و غیره)، ۳۰ درصد صرف خواسته‌ها (لباس، شام خوب و غیره) و ۲۰ درصد باقی‌مانده هم به پس‌انداز اختصاص یابد. اگر بتوانید از این قانون پیروی کنید گام بزرگی در جهت ایجاد ثروت شخصی برداشته‌اید.

۹. اطراف خود را با افراد مقتصد پر کنید

هیچ چیز مانند معاشرت با افرادی که به موفقیت مالی رسیده‌اند، در رسیدن به موفقیت مالی تاثیرگذار نیست. این یعنی افرادی بزرگ‌تر از خود را بیابید تا بتوانید از آن‌ها یاد بگیرید و اینکه دوستانتان افرادی هستند که اهداف مالی مشابهی با شما دارند. وقتی با افراد ولخرج معاشرت می‌کنید، اقتصادی تصمیم گرفتن دشوار است.

۱۰. خودتان را سالانه قضاوت کنید نه ماهانه

البته خوب است که آمار عملکرد ماهانه‌ی خود را داشته باشید اما مهم‌تر این است که موفقیت خود را در درازمدت بسنجید. یک سال، شاخص خوب و مناسبی از عملکرد مالی‌ شما است. بعضی از ماه‌ها ممکن است چنگی به دل نزند اما بعضی از ماه‌ها در ابرها سیر کنید. اما آنچه اهمیت دارد این است که در انتهای سال حداقل ده درصد از درآمد خود را پس‌انداز کرده باشید. در غیر‌ این صورت، چطور انتظار دارید که ثروتمند شوید؟
یک یا چند مورد از روش‌های بالا را امتحان کنید و به مدت چند ماه به آن متعهد بمانید. خواهید دید که چقدر انجام آن برایتان آسان شده و حتی روش‌های دیگری هم که مناسب شرایط و روحیه‌تان باشد ابداع می‌کنید. یادتان باشد که موفقیت مجموعه‌ای از گام‌های کوچکی است که به طور منظم و طولانی تکرار می‌شوند.

نویسنده :
انتشار : ۲۴ فروردین ,۱۳۹۶
مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 17 =

کانال تلگرام